BIOGRAFIJA
Julija Bal je prisutna na muzičkoj sceni kao pijanistkinja, kompozitorka, kamerni izvođač i klavirski pedagog, a prepoznatljiva je po svojim koncertima u kojima kombinuje standardni klavirski repertoar i sopstvene virtuozne transkripcije, aranžmane, parafraze i originalne autorske kompozicije.
Osnovno znanje iz klavira i muzičkih predmeta stekla je u svom rodnom gradu, Novom Sadu, kod prof. Biljane Dabić u Muzičkoj školi „Isidor Bajić” i kod prof. Kemala Gekića u odeljenju za mlade talente „Nulta godina” osnovanom pri Akademiji umetnosti Univerziteta u Novom Sadu. Studije klavira nastavlja na Akademiji umetnosti u Novom Sadu (Osnovne studije u klasi prof. Kemala Gekića i Jokut Mihailović, a magistarske studije u klasi prof. Biljane Gorunović), a 2021. godine stiče i zvanje doktora umetnosti na doktorskim umetničkim studijama na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, pod mentorstvom prof. Dubravke Jovičić.
Tokom celokupnog muzičkog školovanja, pored usavršavanja na polju izvođačkih umetnosti, Julija Bal se jednim delom fokusirala i na samostalan rad na polju kompozicije, sa akcentom na pisanje i izvođenje sopstvenih klavirskih transkripcija za koje je dobila niz domaćih i međunarodnih priznanja. Nakon zapaženog prvog nastupa u Karnegi Holu 2009. godine, gde je izvela sopstvene klavirske transkripcije dela Šuberta, Albeniza i Vila-Lobosa i primila odlične kritike njujorških muzičkih kritičara, dobija niz poziva za gostovanja. Njene klavirske transkripcije integralnog opusa 12 Etida Eitora Vila-Lobosa (Heitor Villa-Lobos) su višestruko nagrađivane i izvođene širom sveta, a njihovo notno i audio izdanje pod nazivom 12 Guitar Etudes by Heitor Villa-Lobos Transcribed for Piano by Julija Bal, izdato od strane Asocijacije gitarista Vojvodine u saradnji sa Ambasadom Brazila, nagrađeno je 2013. godine priznanjem „Muzika Klasika.”
Predsednik Brazila i ministarstvo spoljnih poslova Brazila su 2018. godine odlikovali Juliju Bal prestižnim Ordenom Rio Branko „Ordem de Rio Branco” (IV stepen – Oficir) za doprinos od značaja za diplomatske odnose Brazila i afirmaciju brazilske muzike u svetu celokupnim desetogodišnjim muzičkim angažmanom u zemljama Evrope, SAD i Azije, kao pijanistkinju i gostujućeg predavača.
U proleće 2023. godine, Julija Bal je imala drugi, a u maju 2024. godine i treći nastup u Karnegi Holu u okviru turneje po zemljama SAD (Teksas, Virdžinija, Arkanzas i Njujork) izvodeći dela španskih, italijanskih, austrijskih i brazilskih kompozitora. Posebnu pažnju publike privuklo je njeno izvođenje sopstvene transkripcije kompozicije Danza ritual del fuego Manuela De Falje, za koje je dobila nagradu publike na nekoliko koncerata u okviru turneje.
Nastupala je u Americi (Njujork, Severna Dakota, Virdžinija, Arkanzas, Teksas), Engleskoj (Norič), Japanu (Tokio), Italiji (Ibla, Mesina, Firenca), Poljskoj (Vroclav, Opole, Brzi Dolni, Lođ), Grčkoj (Santorini, Milos), Mađarskoj (Segedin, Pomaz), Hrvatskoj (Osijek, Samobor, Poreč), Izraelu (Tel Aviv), Tajlandu (Bankok), Vijetnamu (Hanoi), Indoneziji (Džogjakarta), Maleziji (Kuala Lumpur), Kambodži (Pnom Pen), kao i u gotovo svim većim gradovima Srbije. Svirala je u prestižnim koncertnim dvoranama poput Karnegi Hola, Velike sale Vroclavske filharmonije, Sala Narodnog kazališta u Poreču, Meguro u Tokiju, Velikoj sali Kolarca, Sali filharmonije Laudamo u Mesini i dr. Održala je celovečernje solističke koncerte na festivalima kao što su „Novosadsko muzičko leto” Novi Sad, „Vojvođanski festival gitare” Novi Sad, „Ubuntu” Balja Luka, „XIV. Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál Segedin”, „Dani Ise Bajića” Kula, „Young Masters Samobor”, „Vrnjci” Vrnjačka Banja, „Ibla” Raguza i drugi.
Dobitnica je brojnih nagrada i priznanja, kako za svoja izvođenja standardnog repertoara, tako i za izvođenja autorskih dela. Jedna od nagrada koja je predstavljala prekretnicu u njenom razvoju karijere je Nagrada međunarodne fondacije „Ibla”, kada je 2008. godine u Italiji na takmičenju među 200 muzičkih izvođača proglašena laureatom (Top Winner) uz specijalnu nagradu za izvođenje i specijalnu nagradu za kompoziciju-transkripciju (za transkripcije opusa 12 Etida H. Vila-Lobosa). Nagrada joj je donela prvi nastup u Karnegi holu, kao i kontinuiranu saradnju sa ovom fondacijom koja se uspešno ostvaruje već duži niz godina brojnim nastupima i angažmanima širom sveta, uz još niz priznanja za izvođenje i kompoziciju, koja je naknadno primila od strane fondacije.
Pored tri nagrade fondacije „Ibla” i Ordena „Rio Branko”, od ostalih nagrada i priznanja izdvajaju se: Internacionalni konkurs „Bradshaw&Buono 2011” (Njujork-SAD), Internacionalni konkurs „Petar Konjović” (Beograd), Nacionalni konkurs Yamaha (Novi Sad), Internacionalni konkurs „Victoria Caffa Righetti” (Italija), nacionalno priznanje „Muzika Klasika 2013” Beograd (Nagrada za najbolje notno izdanje i kompakt disk u Srbiji za zbirku 12 Guitar Etudes by Heitor Villa-Lobos Transcribed for Piano by Julija Bal), status Ambasadora dobre volje Republike Arkanzas (SAD). Bila je takođe finalista međunarodnog konkursa „Tansmann International Competition of Music Personality 2010” (Poljska), kao i četvrtfinalista „TIM International Music Competition 2012” (Francuska), „Fidelio Composition Competition 2017” (Španija) i drugo.
Kao kamerni izvođač, nastupala je sa kamernom grupom „Ad libitum”, članovima kvarteta kontrabasa „Bassiona Amorosa” Ljubinkom Lazićem i Artjonom Čirkovim, ansamblom „5+”, „Moderna”, ansamblom „Kol sel kfir”, poljskom pijanistkinjom Anom Rutkovskom Šok (Ana Rutkowska Schock)). Sa pijanistkinjom Jelenom Bajić osnovala klavirski duo „Jelena i Julija” 2007. godine sa kojim je nastupila više puta na „Podijumu kamerne muzike” u Velikoj sali Kolarca, u Beogradu, Novosadskoj Sinagogi, međunarodnom festivalu „Electe” u Subotici, festivalu „Neue Sterne” u Vernigerodeu (Nemačka), na međunarodnom takmičenju „Victoria Caffa Righetti” u Italiji gde je duo osvojio nagradu u kategoriji kamernih ansambala. Učestvovala je kao kamerni izvođač i kompozitor u projektu „Tri klavira dvanaest ruku” gde je na otvaranju prvog međunarodnog festivala „Piano City” u Novom Sadu premijerno izvedena njena transkripcija kompozicije grupe Pink Floyd, pisana za tri klavira – šest pijanista, perkusionistu i dečiji hor, a čitav projekat je godinu dana kasnije ponovljen i na zatvaranju festivala „Convivium Musicum” u Kragujevcu. Od 2021. godine je član vokalno instrumentalnog ansambla „Kamerna Rezonanca” gde učestvuje kao izvođač, aranžer i kompozitor. Ovaj ansambl pored Julije Bal čine Vesna Aćimović (sopran), Maja Grujić (klavir) i Bogdan Jovanović (violončelo), a prepoznatljiv je po negovanju žanra vokalize, gde je glas tretiran kao ravnopravni instrument u ansamblu. Ansambl je u kratkom roku privukao brojne kompozitore (Livija Jović, Bartolomeo Conzensa, Ivana Vojnović, Stevan Divljaković, Stanislava Gajić i drugi) koji su mu posvetili svoja dela. Na festivalu Ibla 2023. godine, odlukom žirija „Kamerna rezonanca” je kao gostujući ansambl nagrađen za projekat „Lepota vocalize”, a Julija je kao kompozitor primila specijalnu nagradu za autorsko delo Chromatic Tango pisano za ovaj ansambl.
Julija Bal je ostvarila i niz trajnih snimaka, od kojih je najznačajniji kompakt disk i notno izdanje 12 Guitar Etudes by Heitor Villa-Lobos Transcribed for Piano by Julija Bal (snimljen u produkciji RTV), koje je 2013. godine objavila Asocijacija Gitara Vojvodine u korelaciji sa Ambasadom Brazila u Beogradu. Učestvovala je i u projektu memorijalnog kompakt diska posvećenog kompozitoru Svetozaru Saši Kovačeviću snimivši neke od njegovih klavirskih i kamernih kompozicija.
Njene originalne kompozicije pisane za različite instrumente ili ansamble izvođene su u Srbiji, Austriji (Beč, Salzburg – Mocarteum), Švajcarskoj (Cirih), Nemačkoj (Minhen), Poljskoj (Krakov, Vroclav, Opole, Katovice), Rumuniji (Kraiovia), a izvodili su ih: kvartet „Green Thing” (Austrija), „The Hourglass Ensemble” (Australija-Poljska), mešoviti hor „Hašira” i dečiji hor „Slavenski” (Novi Sad, Srbija), sopranistkinje Radoslava Vorgić, Verica Pejić i Senka Nedeljković, japanski pijanista Hiroaki Ooi i drugi. Pored kompozicije Hromatski tango, i druge kompozicije su nagrađivane, poput solo pesme Il Ricordi d’Armida (nagrađena priznanjem Ibla fondacije nakon izvođenja sa Radoslavom Vorgić Žuržovan), klavirska minijatura Malj (Inspirisana istoimenim dokumentarnim filmom Aleksandra Ilića) i druge. Predmet njenog umetničkog istraživanja na doktorskim studijama bile su klavirske transkripcije i parafraze italijanskog kompozitora Feručija Buzonija (Ferruccio Busoni), a projekat je pored izvođenja Buzonijevih klavirskih dela obuhvatao pisanje i izvođenje sopstvenih transkripcija, kao i dvadesetominutnu Fantaziju-parafrazu na teme iz baleta argentinskog kompozitora Alberta Hinastere.
Julija Bal se takođe oprobala i u komponovanju primenjene, filmske muzike. Osim kraćih numera, autorka je i izvođač kompletne originalne muzike za dokumentarni film „Čudesno putovanje klavira porodice Kovač.”
U maju 2021. godine je u produkciji nacionalne televizije RTV1 snimljen i prikazan dugometražni dokumentarni film pod nazivom „Etida” u celosti posvećen izvođačkom, kompozitorskom i pedagoškom radu Julije Bal, a u italijanskoj produkciji „Samarcanda„ je snimljen i film koji je pratio njenu turneju u Aziji pod nazivom „Ibla, le Chiavi dell´ Anima” koji je na festivalu „Festival de Cinema de Alter do Chão 2021” u Brazilu proglašen za najbolji dokumentarni film.
Učestvovala je u radu žirija na takmičenjima „Festival Isidor Bajić”, ULJUS Međunarodno pijanističko takmičenje u Smederevu i „Internacionalno takmičenje studenata komplementarnog klavira” u Nišu u Srbiji. Stalni je član žirija međunarodnog muzičkog festivala „Ibla” u Italiji gde je više godina imala prilike da sarađuje sa Marčelom Abadom i Aleksejom Sokolovim. Bila je jedan od umetničkih savetnika festivala „Piano City” 2018. i 2019. godine u Novom Sadu, kao i stalni član organizacionog tima koncertnih aktivnosti Ibla festivala na Siciliji (od 2009. godine do danas).
Od 2004. do 2011. godine bila je zaposlena u Muzičkoj školi „Josip Slavenski” u Novom Sadu, kao nastavnik klavira i klavirski saradnik, a od 2011. godine predaje na Akademiji umetnosti u Novom Sadu pri Katedri za klavir, na Univerzitetu u Novom Sadu. Držala je klavirske seminare i gostovala kao predavač na univerzitetima u Beogradu (Srbija), Vroclavu (Poljska), Radfordu (Virdžinija – SAD), Dalasu (Teksas – SAD), Osijeku (Hrvatska), Bankoku (Tajland), kao i na muzičkim školama u Srbiji, Hrvatskoj, Poljskoj, Sloveniji, Kambodži, zemljama SAD, kao i na raznim simpozijumima i festivalima.
RADOVI
Značajni nastupi (izbor):
- New York, Weill Carnegie Hall, 27. 4. 2009, Koncert „Ibla” fondacije – solistički nastup (Albeniz/Bal, Schubert/Bal, Villa-Lobos/Bal)
- Radford, Virdžinija, SAD, 24.4.2009. Svečana sala Univerziteta promocija firme „Steinway & Sons” – solistički nastup, nastup sa Annom Schock (Albeniz/Bal, Schubert/Bal, Villa-Lobos/Bal, Pijacola)
- Minot, Severna Dakota, SAD, 30.4.2009, Svečana sala Državnog Univerziteta – solistički nastup, nastup sa Annom Schock (Albeniz/Bal, Schubert/Bal, Villa-Lobos/Bal, Pijacola)
- Džeksonsvil, Arkanzas, 3.5.2009. Gala koncert u „Prvoj Ujedinjenoj Metodističkoj Crkvi Džeksonsvila” koji je prenosila televizija u Arkanzasu – solistički nastup (Albeniz/Bal, Schubert/Bal, Villa-Lobos/Bal)
- Novi Sad, Srbija, 30.3.2009, „Studio-M”, Treći Festival Klasične gitare u Novom Sadu, solistički koncert (Villa-Lobos /Julija Bal – klavirske transkripcije 12 Etida – Svetska premijera integralnog opusa) – koncert je uvršten u retrospektivu najznačajnijih koncerata u istoriji sale Studio-M
- Litle Rock, Arkanzas, SAD, 4.5.2009. Sala Teatra Litle Rock
- Novi Sad, Srbija, 12.8.2010. Gradska Kuća – festival Novosadsko Muzičko Leto, solistički koncert – gost Senka Nedeljković (veče Villa-Lobosa), pokrovitelj-Ambasada Brazila
- Fira, Santorini (Grčka), 17.7.2010. Kulturni centar Fira – solistički koncert (Albeniz/Bal, Schubert/Bal, Villa-Lobos/Bal)
- Adamadas – Milos (Grčka), 23.7.2010. Belonion Kulturni centar – solistički koncert (Albeniz/Bal, Schubert/Bal, Villa-Lobos/Bal)
- Wroclaw, Poljska, 19. 10.2010. Velika sala Vroclavske Filharmonije, solistički koncert i nastup sa Annom Schock (Villa-Lobos/Bal, Pijazolla, Liszt)
- Beograd, Srbija, 08.4.2012, Velika sala Kolarčeve zadužbine – solistički nastup i nastup sa Jelenom Bajić (Villa-Lobos/Bal, Albeniz/Bal, Šubert/Bal, Bal, Poulenc, Piazzolla
- Vrnjačka Banja, Srbija, 21.7.2012. – 7. Međunarodni festival klasične muzike „Vrnjci”, Zamak Belimarković – solistički koncert (Villa-Lobos/Bal, Albeniz/Bal, Šubert, Bah/Bal)
- Novi Sad, 06.9.2012. Velika sala KCNS, solistički koncert – gost Senka Nedeljković; (Bah/Bal, Villa-Lobos/Bal, Stravinski, Šubert, Monti-Kursanov, Bajić, Jenko)
- Segedin, Mađarska, 05.4.2013. Festival „XIV. Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál” – solistički koncert (veče Villa-Lobosa)
- Beograd, Srbija, 08.12.2013. Velika sala Kolarčeve zadužbine, Podijum kamerne muzike. Klavirski duo Jelena Bajić i Julija Bal (Čajkovski, Piazzolla, Satie, Ravel)
- Poreč, Hrvatska, 21.11.2014. Dvorana Pučkog otvorenog kazališta, Festival „HUGIP” solistički koncert (Villa-Lobos/Bal)
- Novi Sad, Matica srpska, 10. 6. 2015. „Muzičke večeri Matice srpske”, Solistički koncert Julije Bal. Gošća: Jelena Bajić
- Tel Aviv, Izrael, 16.1.2016. Koncerti kamerne muzike „Ervin Šlezinger” – solistički koncert i nastup sa Leonom Kajonom (Villa-Lobos /Bal, Mendelson, Bozza, Vauda)
- Tokio, Japan, 24.3.2017, „Meguro Hall” solistički nastup (Hendl, Šubert / Bal, De Falja, Villa-Lobos/ Bal)
- Messina, Italija, 19.3.2017. Velika sala Filharmonije „Laudamo”. Koncertna sezona 2016-17. Solistički koncert (Hendl, Šubert, M. de Falja, Bah, Bah-Bal, Villa-Lobos, Monti-Kursanov)
- Norwich, Engleska, 14.1.2017, „Paul Cross Memorial Concert” – solistički koncert i nastup sa Radoslavom Vorgić (Monti-Kursanov,Vila-Lobos /Bal, Mokranjac, Mocart , Brahms, Tavenner,Britn, Janko-Bal, Konjović, Milojević, Babić, parafraza Julije Bal Armidini snovi (svetska premijera, pisana po narudžbini za „Paul Cross Memorial Concert”)
- Novi Sad, Matica srpska, 12. 5. 2017. „Muzičke večeri Matice srpske”, Radoslava Vorgić Žuržovan – sopran, Julija Bal – klavir.
- Novi Sad, Srbija, 08.9.2017. Sinagoga, Otvaranje Prvog festivala „Piano City” kamerni nastup u ansamblu sa „Ingmar” duom, Jovanom Radovanović, Jelenom Bajić, Dunjom Crnjanski, Laslom Kolarem, Dečijim horom „Slavenski” (Lj. Nikolić, S. Nešić, J. Bal-Pink Floyd) za tri klavira-šest pijanista, perkusije i dečiji hor (premijerna izvođenja tri kompozicije pisane po narudžbini direktora festivala „Piano City”).
- Hanoi, Vijetnam, 16.3.2018, Teatar mladih – Proslava jubileja 45 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa Italije i Vijetnama i 150 godina od smrti Đakoma Rosinija – solistički i kamerni nastup (Albeniz/Bal, Schubert/Bal, Clementi)
- Bangkok, Tajland, 14.3.2018. – „Bangkok Assumption University” – solistički nastup (Albeniz/Bal, Schubert/Bal, Villa-Lobos/Bal)
- Hanoi, Vijetnam, 17.3.2018. – Vijetnamska nacionalna muzička akademija – solistički nastup (Albeniz/Bal, Schubert/Bal, Villa-Lobos/Bal)
- Kuala Lumpur, Malezija, 22.3.2018. – „Bentley Music Academy Hall” – solistički nastup (Albeniz/Bal, Schubert/Bal, Villa-Lobos/Bal)
- Džogdžakarta, Indonezija, 19.3.2018 – „Forum Musik Tembi Jalan Parangtritis” – solistički nastup (Albeniz/Bal, Schubert/Bal, Villa-Lobos/Bal)
- Kragujevac, Srbija, 28.9.2018. Zatvaranje festivala „Convivium Musicum”, kamerni nastup u ansamblu sa duom „Stevan-Nemanja”, Jovanom Radovanović, Jelenom Bajić, Goranom Biro, Lukom Zlatanović i Dečijim horom „Mali Liceum” (Čajkovski, Lavinjak, Bal-Pink Floyd)
- Novi Sad, Srbija, 10.10.2019. Gradska kuća, Gala koncert, promocija novog klavira „Kawai Shigeru”
- Novi Sad, Matica srpska, 30. 1. 2020. „Muzičke večeri Matice srpske”, Jelena Bajić Bojanić – klavir, Julija Bal – klavir.
- Beograd, Srbija, 22.1.2020, Skupština grada Beograda; solistički koncert (J. S. Bah-Busoni, Weiss-Bal, Schwantner-Bal, Bizet-Busoni, Ginastera-Bal)
- Novi Sad, Matica srpska, 24. 5. 2022. „Muzičke večeri Matice srpske”, Koncert dua Moderna: Julija Bal – klavir, Saša Milosavljević – klarinet i bas klarinet. Gošća: Aleksandra Krčmar – violina.
- New York, Weill Carnegie Hall, 09.5.2023, Koncert „Ibla” fondacije – solistički nastup, nastup sa Anom Doroteom Muterer i Anom Topalović (De Falla/Bal, Prokofiev, Strauss)
- New York, Weill Carnegie Hall, 07.5.2024, Koncert „Ibla” fondacije – solistički nastup, nastup sa Majom Grujić (Villa-Lobos/Bal, Khachaturian)
- Novi Sad, Srbija, 03.4.2024, Vojvođanski festival Gitare, Sala Beckley – solistički koncert (De Falla, Granados, Albeniz, Tarrega-Bal) Svetska premijera Klavirske svite na teme F. Tarege koju je uživo prenosio BBC-radio
- Novi Sad, Matica srpska, 17.4.2024. „Muzičke večeri Matice srpske”, „Lepote vokaliza„, Ansambl Kamerna rezonanca
- Novi Sad, Srbija, 12.11.2024, KC Novi Sad – solistički koncert „Omaž Alisiji de Laroči” – solistički koncert, gosti „Kamerna rezonanca” (De Falla, Granados, De Larrocha)
- Novi Sad, Matica srpska, 4. 12. 2024. „Muzičke večeri Matice srpske”, Ana Topalović – violončelo, Julija Bal – klavir.
- Banja Luka, Banski dvor, 8.12.2024, zatvaranje međunarodnog festivala gitare „Ubuntu” – solistički koncert sa popularnim klavirskim kompozicijama koje se često izvode u transkripcijama za gitaru (De Falla, Granados, Tarrega, Villa-Lobos, Albeniz) i predavanje o stvaralaštvu brazilskih kompozitora 19-20. veka
- Južna Koreja, masterklas i koncert, 27-29.3.2025. Guri Art Hall masterklas (27.3.), Daenerys Hall koncert (28.3.), Guri Art Hall koncert (29.3.). Koncerti i masterklas povodom otvaranja ogranka IBLA fondacije u Južnoj Koreji.
Autorske kompozicije Julije Bal:
- Malj (preludijum i fugato za klavir solo) inspirisana dokumentarnim filmom Aleksandra Ace Ilića
- Déjà Vu za klavir
- Durme (uspavanka na sefardsku temu) za mešoviti hor i klavir
- Cho-chek (na srpske teme) za flautu, violinu, violončelo i klavir
- Jana (na temu srpske pesme „Hajde Jano”) za klarinet, violinu, klavir i naratora (tekst uobličila Danijela Milosavljević)
- Pevam danju pevam noću za glas, klavir i žičani instrument ili klavirske žice (na tekst Branka Radičevića)
- Hromatski tango za sopran, violončelo i klavirski duo
- Hromatski tango za violinu, bas klarinet i klavirski duo (adaptacija)
- Ave Maria za sopran i marimbu
- originalna muzika za dokumentarni film Čudesno putovanje klavira porodice Kovač (deset numera)
- Odlazak, poema za klavir i gudački orkestar
- Armidini snovi, trostavačna parafraza za sopran i klavir na teme iz Hendlove opere Rinaldo (parafraza)
- Šaljive polifone varijacije na temu Mocartove Pimpinele za sopran, violončelo i klavirski duo
- Kamerna parafraza na teme iz mjuzikla Violinista na krovu (Jerry Bock) za klarinet, violinu i klavir
Transkripcije za klavir solo i druge ansamble:
- Isaac Albeniz (klavirska transkripcija): Asturias
- Franz Schubert (klavirska transkripcija): The Bee
- Johann Sebastian Bach (klavirska transkripcija): Brandenburški koncert br.3,III stav
- Mercury (transkripcija): Bohemian Rhapsody za klavirski duo (4 ruke)
- Heitor Villa-Lobos: 12 Etida za gitaru u transkipciji za klavir
- 1 e-mol
- 2 A-dur
- 3 D-dur
- 4 G-dur
- 5 C-dur
- 6 e-mol
- 7 E-dur
- 8 cis-mol
- 9 fis-mol
- 10 h-mol
- 11 e-mol
- 12 a-mol
- Silvius Leopold Vajs (klavirska transkripcija): Sonata br. 34 u d-molu, SW 34 – Drezdenski manuskript br. 5
- Prelude
- Allemande
- Courante
- Bouree
- Menuet I
- Sarabande
- Menuet II
- Gigue
- Jozef Švantner (klavirska transkripcija): Velocities
- Alberto Ginastera: Trostavačna fantazija za klavir na teme iz baleta Estancia:
I Los Trabajadores
II La noche
III La Doma - Koncertna klavirska svita na teme Franciska Tarege:
- I Capricho árabe
- II Recuerdos de la Alhambra
- III Lágrima
- IV Marieta (Mazurka)
- V Gran Vals
- Manuel de Falla (klavirska transkripcija): Dance rituelle du feu (Ritualni ples vatre)
- Stevan Stojanović Mokranjac: Marije,Bela Marije, VI Rukovet (aranžman za dečiji hor i klavir – Ljiljana Stojmenović & Julija Bal)
- Davorin Jenko: Gde si dušo za glas i klavir
- Žarko Jovanović: Đelem, đelem za glas, violinu, klavir i mešoviti hor
- Pink Floyd: Another Brick in The Wall (transkripcija za šest pijanista, perkusije i dečiji hor)
- Heitor Villa Lobos (transkripcija za glas i klavir): Arija iz Bahijane br. 5
- Heitor Villa Lobos (transkripcija za klarinet, violinu i klavir): Arija iz Bahijane br.5
- Astor Piazzolla (aranžman za klavir i bas klarinet ili violončelo): Oblivion
- Maurice Ravel (aranžman za sopran, violončelo i klavirski duo): Vocalise-étude en forme de Habanera
- Sergei Rachmaninoff (aranžman za sopran, violončelo i klavirski duo): Vokaliza
- Reinhold Gliere (aranžman za sopran, violončelo i klavir): Koncert za koloraturni sopran i orkestar
- Svetozar Saša Kovačević (aranžman za sopran, violončelo i klavirski duo): Imaginary Vocalism
- Dušan Radić (transkripcija za klavirski duo): Elegija i Napon
Diskografija:
- Kompakt disk i notno izdanje: Heitor Villa-Lobos: 12 Etida za gitaru u transkipciji za klavir Julije Bal
Izdavač: Asocijacija Gitarista Vojvodine u saradnji sa Ambasadom Brazila u Beogradu
- Svetozar Saša Kovačević – Solo pesme memorijalno zvučno izdanje
Izdavač: Asocijacija gitarisata Vojvodine u saradnji sa AUNS
(Deo izdanja čine snimci klavirskih kompozicija Igra senki u vodi, Jazz- etida, Jesenji list u izvođenju Julije Bal i snimak kompozicije Imaginary Vocalism u izvođenju ansambla Kamerna rezonanca)
https://agv.org.rs/agv-izdanja/svetozar-sasa-kovacevic-solo-pesme-memorijalno-zvucno-izdanje/
Značajniji projekti i saradnje sa institucijama:
Specifične virtuozne transkripcije integralnog opusa Etida brazilskog kompozitora, originalno pisanih za gitaru, predstavljaju polu-autorska dela Julije Bal, namenjena koncertnom izvođenju. Premijerno su izvedene u celini 2009. godine u Studiju M u Novom Sadu, nakon toga su izvedene dva puta u Karnegi holu (2009. i 2024. godine) kao i u drugim značajnim salama sveta. Asocijacija gitarista Vojvodine je u saradnji sa Ambasadom Brazila 2013. godine objavila notnu zbirku i audio izdanje, gde je uvodnu reč pored Ambasadora i autorke dao i direktor glavnog Muzeja „Villa-Lobos” u Rio de Žaneiru. Zbirka je promovisana na univerzitetima i festivalima širom sveta u vidu promocije, predavanja i nastupa. Neki od značajnijih nastupa su na festivalima gitare u Segedinu (XIV. Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál), Poreču (Hugip), Postojni, Banjoj Luci (Ubuntu-fest), Splitu (Istem), Novom Sadu (Vojvođanski festival gitare) i dr. Neka od značajnijih priznanja za ovaj projekat su:
– Orden „Rio Branco” IV stepen – Oficir od Ministarstva spoljnih poslova Brazila
– „Muzika Klasika” Asocijaciji gitarista Vojvodine za notno i audio izdanje
– „Ibla Grand Prize 2008” Italija
– „Bradshaw&Buono” New York
– TIM International competition, Paris
– „Tansman International Competition of Musical Personalities”, Łódź
- Saradnja sa Međunarodnom fondacijom za muzičke talente „IBLA” (Italija-SAD- Južna Koreja- Japan)
Julija Bal je dobitnik nekoliko velikih priznanja ove fondacije: 2008 (Laureat i specijalna nagrada Villa-Lobos), 2023 (Specijalno priznanje za doprinos koncertnim aktivnostima fondacije), 2024 (ansamblu Kamerna rezonanca je dodeljena specijalna nagrad,a a Juliji Bal je dodeljena prva nagrada za kompoziciju Hromatski Tango)
Od 2009. godine do danas, Julija Bal uspešno sarađuje sa ovom fondacijom, a saradnja je realizovana kroz brojne nastupe i angažmane na koncertnim i masterklas turnejama od kojih su značajne tri koncertne turneje po zemljama SAD 2009, 2023. i 2024. godine (preko dvadeset koncerata sa tri centralna koncerta u Karnegi Holu), turneja po zemljama Azije 2018. godine (Tajland, Vijetnam, Kambodža, Indonezija, Malezija) kao i brojni pojedinačni koncerti u Italiji i Japanu. Julija je takođe stalni član međunarodnog žirija i masterklas profesora ove fondacije od 2009. godine, a od 2017. godine je i jedan od organizatora koncertnih aktivnosti festivala. U italijanskoj produkciji „Samarcanda” je snimljen i film koji je pratio njenu turneju u Aziji pod nazivom „Ibla, le Chiavi dell´ Anima” koji je na festivalu „Festival de Cinema de Alter do Chão 2021” u Brazilu proglašen za najbolji dokumentarni film. U martu 2025. godine Julija Bal je gošća na otvaranju Ibla fondacije u Južnoj Koreji, gde će održati dva koncerta i masterklas.
- Projekti „Mistična šuma Villa-Lobosa” i „Brazilski valcer” u saradnji sa Ambasadom Brazila
Ovi projekti su pokrenuti u saradnji sa Ambasadom Brazila i udruženjima MOTO i TEMA u Beogradu, sa ciljem promovisanja muzike brazilskih kompozitora u Srbiji. Neki od značajnijih nastupa su: 21.6.2017. – Dom Vojske u Beogradu; 6.6.2017. – Univerzitetska galerija u Kragujevcu; 22.9.2019. – Velika sala Kolarčeve zadužbine u Beogradu; 4.11. 2019. – Kulturna stanica „Svilara” u Novom Sadu
- Projekat „Lepota vokalize” ansambla Kamerna rezonanca
Ovaj projekat je 2021. godine pokrenuo ansambl Kamerna rezonanca (čiji je Julija član) sa ciljem negovanja muzičkog žanra vokalize, gde je glas tretiran kao ravnopravni instrument u ansamblu. Ansambl je u kratkom roku privukao brojne kompozitore (Livija Jović, Bartolomeo Conzensa, Ivana Vojnović, Stevan Divljaković, Stanislava Gajić i drugi) koji su svoja dela posvetili upravo njemu. Od značajnijih nastupa se izdvajaju: celovečernji koncert u Gradskoj kući, celovečernji koncert u Velikoj sali Kolarca, pet koncerata na festivalu „Ibla”.
- Koncertna i masterklas turneja u Poljskoj 2010. godine
Nakon uspešne turneje u SAD 2009. godine, Julija Bal je na poziv pijanistkinje Ane Rutkovske Šok održala pet celovečernjih koncerata u Poljskoj izvodeći integralni opus svojih transkripcija 12 Etida H. Villa-Lobosa za klavir solo, kao i kompozicije F. Lista i A. Pjacole za klavirski duo (Valbruh, Dzerzoniow, Brzy Dolny, Wroclaw) sa centralnim koncertom u Velikoj sali Vroclavske filharmonije.
- Saradnja sa horom „Hašira”
Julija Bal od 1998. godine sarađuje sa ovim novosadskim mešovitim horom „Hašira”, najpre kao klavirski saradnik, a potom i kao aranžer i kompozitor. Nastupala je sa horom u gotovo svim gradovima Srbije, kao i u Makedoniji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Poljskoj, Nemačkoj i Italiji.
- Kavirski duo „Jelena i Julija”
Klavirski duo „Jelena i Julija” (Jelena Bajić i Julija Bal) je osnovan na inicijativu profesora AUNS i postoji više od deset godina. na međunarodnom takmičenju „Victoria Caffa Righetti” u Italiji gde je duo osvojio nagradu u kategoriji Kamerni ansambli, a od ostalih značajnijih nastupa se izdvajaju: dva koncerta u Velikoj sali Kolarčeve zadužbine, nastupi u Gradskoj kući u Novom Sadu, Nastup na festivalima „Convivium Musicum”, „Electe”, „Neue Sterne” i dr.
REFERENCE
Prikazi koncerata u publikacijama:
- Mihalek, Dušan. 2018. “Duo Leon Kajon clarinet, Julija Bal piano” (prikaz celovečernjeg koncerta u okviru ciklusa Kamerni koncerti Ervin Šlezinger), U: Muzika i reč. Novi Sad: Prometej, str. 331-332
- Hložan, Borislav. 2022. „Od Studija M do Karnegi hola”. U: Priča o Studiju M (retrospektiva najznačajnijih muzičkih događaja u Studiju M u periodu 1965-2022), Novi Sad: KC Miloš Crnjanski, str. 170-172.
Novinski članci:
- Hložan, Borislav. 2008. „Laureat Julija Bal”, Dnevnik, 8. 8. 2008.
- Lemajić, J. 2009. „Osvajanje Amerike”, Večernje novosti, 16. 3. 2009.
- H. B. [Hložan Borislav]. 2009. „Koncert u Karnegi holu”, Dnevnik, 30.6.2009.
- Radojković, Đorđe. 2010. „Poslednji godina interes za klasičnu muziku, ipak, lagano raste”, Građanski list.
- Hložan, Borislav. 2012. „Magija klavirskog zvuka”, Dnevnik, 10. 9. 20212.
- Hložan, Borislav. 2014. „Klavirski resital Julije Bal i Boemska rapsodija četvororučno”, Dnevnik, 23.12.2014.
- Fowles, Paul. 2014. „Prikaz solističkog koncerta Julije Bal u okviru Međunarodnog festivala ‘Vrnjci’ u Vrnjačkoj Banji”, Classical Guitar.
- Muzika Klasika, „Širenje vidokruga”, 14. izdanje (januar – mart 2014). Intervju povodom nagrađenog izdanja Heitor Villa-Lobos 12 Etida za gitaru u transkipciji za klavir Julije Bal i snimci u poklon-audio izdanju
- Hložan, Borislav. 2015. „Transkripcije etida Vila- Lobosa”, Dnevnik, 1. 9. 2015. Autor teksta: Borislav Hložan
- Muzika Klasika, „Umetnička i rok muzika kao jedno”, 33-34. izdanje (oktobar 2018 – mart 2019)
Intervju povodom nastupa na zatvaranju festivala „Convivium Musicum” u klavirskom duu „Jelena i Julija„ i kamernom ansamblu „5+ „ (projekat „Another Brick in The Wall by Pink Floyd” – transkripcija Julije Bal za tri klavira, šest pijanista, perkusije i dečiji hor)
INTERNET IZVORI
Izvođenja na YT kanalu:
Julija Bal: H. Villa Lobos-J.Bal Etida br 7
Julija Bal: H. Villa Lobos-J.Bal Etida br 1
Julija Bal: H. Villa Lobos-J.Bal Etida br 6
Julija Bal: H. Villa Lobos-J.Bal Etida br 8
Julija Bal: H. Villa Lobos-J.Bal Etide br 11 i 12
Julija Bal: H. Villa Lobos-J.Bal Etide 11 i 12 – sa koncerta uživo – Weil Carnegie Hall 2024 Ibla Winners Concert
Albeniz / J. Bal – Asturias: Julija Bal – piano
Schubert / J. Bal: “The Bee” – Julija Bal piano (Live concert -Zadužbina Ilije M. Kolarca)
Piano duo Jelena Bajic & Julija Bal, Astor Piazzolla: Libertango – (Live concert -Zadužbina Ilije M. Kolarca)
Piano duo Jelena Bajic & Julija Bal, Queen: Bohemian Rhapsody transcribed for piano duo by Julija Bal (Live performance) Muzičke večeri Matice srpske, Novi Sad
Duo Anna Rutkowska Schock & Julija Bal (Srbija), Astor Piazzolla: La Muerte Del Angel for 2 pianos by Pablo Ziegler (Live concert – Philharmonia Wroclawska)
Maja Grujić & Julija Bal, Aram Khachaturian: Waltz from Masquerade for 2 Pianos (4 hands) – (Live performance Weil Carnegie Hall, New York, Ibla Winners Concert)
Video reference:
Film Etida posvećen Juliji Bal (ceo film)
Trejler filma Ibla Le chiavi dell’ Anima
Svečana ceremonija dodele Ordena Rio Branco Juliji Bal
Audio snimci kompozicija Julije Bal:
Julija Bal: Durme (Uspavanka na sefardsku temu) za mešoviti hor i klavir – izvodi hor „Hašira„ (Uživo – Krakov, Poljska)
Julija Bal: Cho-chek (na srpske teme) – izvodi ansambl „Green Thing„ (Austrija) (Uživo – Beč, Austrija)
PRILOZI
- Prilog 1. Julija Bal. Foto: Stevan Biber. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 2. Julija Bal. Foto: Stevan Biber. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 3. Julija Bal. Foto: Stevan Biber. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 4. Julija Bal, Blue Candellight, Dallas, Texas 2024. Foto: Jim Pancero. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 5. Julija Bal i Maja Grujić, Karnegi hol. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 6. Ceremonija dodele Ordena Rio Branco, Ambasada Brazila u Beogradu 2018. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 7. Hanoi, Vijetnam, 2018, Sala Nacionalne Akademije. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 8. Humanitarni koncert, 2024, Messina-Ali Terme, Sicilija. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 9. Intervju za RTV. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 10. Ansambl Kamerna rezonanca. Foto: Bogdan Jovanović. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 11. Nastup dua Jelena i Julija, Convivium Musicum, Kragujevac. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 12. Njujork, 2023. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 13. Novosadsko muzičko leto, Gradska kuća, 2010. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 14. Promocija Kawai Shigeru klavira, Novosadska Sinagoga. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 15. Tokio, Japan, 2016, Koncertna dvorana Meguro Gajoen. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 16. Vojvođanski festival Gitare 2024. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 17. Karnegi hol, 2024. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 18. Karnegi hol, 2024. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 19. Notno izdanje: Heitor Villa-Lobos 12 Etida za gitaru u transkipciji za klavir Julije Bal. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 20. Plakat za Ubuntu Guitar Fest, Banja Luka, Banski dvor 2024. Izvor: privatna arhiva J. B.
- Prilog 21. Plakat za koncert u Južnoj Koreji 2025. Godine. Izvor: privatna arhiva J. B.
FOTOGRAFIJA UMETNICE
- Julija Bal / Foto: Stevan Biber. Izvor: privatna arhiva J. B.
ČLAN TIMA: | Nataša Crnjanski |
DATUM UNOSA GRAĐE: | Mart 2025. |