Frajt-Škarka Magdalena
BIOGRAFIJA
Magdalena (Lena) Frajt-Škarka rođena je 14. maja 1892. godine u Plzenu (Češka). Bila je osmo od devetoro dece Vaclava Frajta (Plzen, 1848 – Beograd, 1918) i Magdalene Hrubi (Plzen,1851 – Beograd 1904). Otac Vaclav svirao je fagot i klarinet u operskim orkestrima u Plzenu kao i u Pragu. U kući Frajtovih bila je i jedna citra na kojoj je svirala majka Magdalena. Prema porodičnoj priči, kćerka Magdalena je već sa četiri godina svirala na toj citri. Porodica se 1903, preko Sofije gde boravi šest godina, doselila u Beograd. Vaclav je sa sinovima Jovanom (Plzen, 1882 – Beograd, 1938) i Vojtehom (Plzen, 1894 – Prag, 1971) odmah dobio angažman u orkestru Narodnog pozorišta čiji su članovi bili do 1909. godine. Tada Jovan Frajt osniva svoj ansambl, Salonsku koncertnu kapelu Jovan Frajt, koji svira u hotelu „Moskva” sve do početka Prvog svetskog rata. Pored njega, kao prve violine i dirigenta u ovom ansamblu, sviraju i sin Vojteh (druga violina) i kćerka Magdalena (klavir). Ostali članovi ovog ansambla bili su: Stevan Marker, violončelo, Franc Merta, kontrabas, Karl Mertl, flauta i Milan Buzin, klarinet i oboa. Na repertoaru Frajtove kapele bili su brojni aranžmani (potpurii) ozbiljne muzike, popularni šlageri, kola, marševi, koncertantni komadi za solo violinu i klavir – polke, mazurke, valceri.
Magdalena Frajt se 1904/1905. upisuje u Srpsku muzičku školu (danas Muzička škola „Mokranjac”) u klasu Danice Krstić. Nastupala je u sali Kolarca 13. avgusta 1907, kao klavirski saradnik tenora Uroša Jurišića, kojeg na kasnijim koncertima prati Miloje Milojević. Na tom koncertu Jurišić izvodi pesme i arije Verdija, Marinkovića, Flotova, Mokranjca, Majerbera i kompoziciju Svaka moja pesma Jovana Frajta. U toku 1909. slede dva zajednička nastupa mlađeg brata Vojteha i Magdalene Frajt. Na koncertu učenika Srpske muzičke škole, 20. marta 1909, Vojteh, uz učenički orkestar popunjen članovima Muzike Kraljeve garde pod upravom Vićeslava Rendle, izvodi Betovenov Koncert u D-duru, a Magdalena svira Tarantelu za klavir Antona Rubinštajna. U Narodnom pozorištu 30. aprila 1909. Vojteh Frajt ponovo izvodi Betovenov Koncert u De duru, ali sada uz klavirsku saradnju sestre Magdalene.
Godine 1910. Magdalena Frajt se udaje za češkog bankara Riharda Škarku, kasnijeg osnivača Češke besede u Beogradu. Imali su petoro dece, među njima i budućeg pijanistu i profesora Muzičke akademije Vlastimira, i sva su znala da sviraju klavir. U njihovoj velelepnoj kući u Deligradskoj br. 11-13, koju je izgradio po narudžbi Riharda Škarke čuveni arhitekta Dragiša Brašovan, okupljali su se, pored svih članova porodice Frajt, i mnogi muzičari poput Mihovila Logara i Vojisalava Vučkovića. Kućno muziciranje koje je tada u Beogradu bilo veoma intenzivno, u domu Magdalene i Riharda Škarke okupljalo je i brojne češke muzičare, a budući da u to vreme (1920–1938) već deluje izdavačka kuća Muzikalije Jovana Frajta, koja je svojom koncepcijom notnih izdanja bila upućena i u ovaj vid muziciranja, članovi porodice Frajt-Škarka imali su na raspolaganju širok repertoar muzike različitih žanrova. To je nesumnjivo uticao i na formiranje budućih profesionalnih muzičara iz ove porodice: violiniste Vojteha Frajta, pijaniste Vlastimira Škarke i kompozitorke Ludmile Frajt.
Magdalena Frajt-Škarka je preminula 31. oktobra 1981. godine u Beogradu.
Hristina Medić
*Tim projekta ARSFID izražava veliku zahvalnost muzikološkinji Hristini Medić za ustupljeni materijal i arhivsku građu o pijanistkinji Magdaleni Frajt-Škarka.
RADOVI
Izvođenja
- Koncert tenora Uroša Jurišića, za klavirom Magdalena Frajt. Verdi: romansa iz opere Aida, Halevi: Velika arija iz Jevrejke, Marinković: Stojanke, Verdi: arija iz Trubadura, Zajc: Domovina u ljubavi, Frajt: Svaka moja pesma, Flotov: arija iz opere Marta, Mokranjac: Mirjano, Majerber: Velika arija iz Afrikanke, Kolarac, Beograd, 13. avgust 1907.
- Koncert Muzičke škole, orkestar učenika popunjen članovima Muzike Kraljeve garde. Betoven: Koncert za violinu i orkestar u De duru, Vojteh Frajt, violina, diriguje Vićeslav Rendal; A. Rubinštajn – Tarantela, Magdalena Frajt, klavir, Beograd, 20. mart 1909.
- Koncert kombinovanog orkestra uz sudelovanje članova Narodnog pozorišta. Betoven: Koncert u De duru za violinu sa klavirom (sa Joakimovim kadencama), Vojteh Frajt, violina, Magdalena Frajt, klavir, Narodno pozorište, Beograd, 30. april 1909.
(Podaci navedeni prema: Turlakov 1994: 63, 67, 68)
REFERENCE
Вечерње новости, 12. август 1907, 2.
Вечерње новости, 30. април 1909, 2.
Дневни лист, 22. март 1909, 3.
Турлаков, Слободан. 1994. Летопис музичког живота у Београду, 1840–1941. Београд: Музеј позоришне уметности Србије.
PRILOZI
FOTOGRAFIJA UMETNICE
- Magdalena Frajt-Škarka / Izvor: arhiva porodice Frajt. Ljubaznošću Hristine Medić.
ČLAN TIMA: | Ivana Miladinović Prica |
DATUM UNOSA GRAĐE: | Januar 2025. |