BIOGRAFIJA
Ana Kazimić rođena je 20. maja 1985. godine u Trbovlju, Slovenija. Kao đak generacije završila je Osnovnu školu „Branko Radičević” u Novom Sadu, kao i osnovnu i srednju muzičku školu „Isidor Bajić”. Posle ovih uspeha pozvana je na prijem kod Nj. K. V. prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića u Belom dvoru. Osnovne studije kompozicije pohađala je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu u klasama prof. Miroslava Štatkića i prof. Zorana Mulića. Diplomirala je kompoziciju na istoj ustanovi 2010. godine sa muzikom za balet Ljubav – moć novih buđenja i dobila zvanje diplomirani kompozitor – master. Za postignute uspehe u toku studija dobila je tri nagrade Univerziteta u Novom Sadu. Na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu završila je doktorske akademske studije kompozicije, u klasi prof. Zorana Erića, februara 2017. godine. Doktorski umetnički projekat – plesna fantazija Muerto de amor za vokalno-instrumentalni ansambl, elektroniku i igrače – scenski je izveden juna 2016. godine u velikoj sali Studentskog kulturnog centra u Beogradu. Usavršavala se kod eminentnih kompozitora među kojima su Kšištof Penderecki (KrzysztofPenderecki), Sven-David Sandstrem (Sven-David Sandström), Johanes Šelhorn (Johannes Schöllhorn), Mihaela Vosganian (Mihaela Vosganian), Pol Pinjon (Paul Pignon), njujorška kompozitorska grupa South Oxford Six, Aleksandar Milenbah (Alexander Müllenbach), Dejan Despić, Marko Nikodijević.
Zaposlena je na Fakultetu umetnosti u Nišu od februara 2019. godine, najpre kao asistent, a jula 2022. godine izabrana je za docenta za užu umetničku oblast – kompozicija i dirigovanje. Radi na predmetima: Poznavanje muzičkih instrumenata (2. godina osnovnih studija), Vokalna literatura (3 i 4. godina osnovnih studija, master studije) i Seminar iz vokalne literature (4. godina osnovnih studija).
Kompozicije Ane Kazimić izvođene su na Međunarodnoj tribini kompozitora u Beogradu (2015, 2018, 2024). Jedna je od pet izabranih kompozitora u svetskoj selekciji za Aurora Fine Arts Festival u Stokholmu (12–20. VIII 2017), za koji joj je poručena kompozicija, premijerno izvedena završnog dana festivala na koncertu Aurora New Music na Kraljevskom muzičkom koledžu. Od pet mladih kompozitora, jedino je delo Auroriel Ane Kazimić ponovno izvedeno u Švedskoj, na završnom koncertu Aurora Höstfestivala u Venersborgu (2017), a zatim, 2018, u gradu Vadstena i ponovo u Stokholmu, u renomiranoj koncertnoj dvorani Konserthuset Stockholm. Kompoziciju Auroriel komisija Međunarodnog društva za savremenu muziku (International Society for Contemporary Music) izabrala je za izvođenje na festivalu Svetski dani nove muzike (World New Music Days) 2020. u Oklandu, na Novom Zelandu, kao jedinu od šest predloga Udruženja kompozitora Srbije. Takođe, ovo delo je izabrano za literaturu na takmičenju ReConstruction 3 2020. godine, kao i na prvom i drugom Klavirskom takmičenju u izvođenju savremene srpske muzike u organizaciji Ansambla za novu muziku Gradilište.
Pobednica je konkursa za mlade kompozitore u okviru projekta Triorca, pokrenutog od strane Norfolk County Council’s Music Service, Engleska, a podržanog od strane Programa za kulturu Evropske unije, 2012. godine. Tada joj je poručena kompozicija, naslovljena Balcando, koju je simfonijski orkestar Triorca izveo u novosadskoj Sinagogi. Na Internacionalnom konkursu za kompoziciju povodom proslave 1700 godina Milanskog edikta, koji je raspisao Centar za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Nišu 2013. godine, njena kompozicija Sol Invictus proglašena je za najbolju.
Ana Kazimić je bila aktivna kao kompozitor i koreograf u brojnim projektima i muzičkim i plesnim manifestacijama Akademije umetnosti (Alchemy of music u Noći muzeja i na festivalu INFANT 2007, A-fest), na Letnjim kursevima klavira za decu (2005–2010), na Međunarodnom festivalu KotorArt (2011). Vodila je predstave za decu Ples sa Anom u Novom Sadu. Volontirala je kao kompozitorka, koreografkinja, igračica, asistentkinja reditelja i konsultant za scenski pokret u okviru ciklusa koncertnih predstava Krstarenje sa Marinom, u Narodnom pozorištu u Beogradu, u sezoni 2013/14.
Kao koreografkinja radila je u Novom Sadu, Beogradu i Nišu. U oblasti španskih igara Anine koreografije za grupu i/ili solo (u ličnom izvođenju) igrane su u Srpskom narodnom pozorištu, Pozorištu mladih, Galeriji Matice srpske i drugim lokacijama u Novom Sadu, a potom i u Beogradu. Kao igrač španskih igara imala je zapažene solističke nastupe i u Španiji. U novije vreme izdvaja se njena koreografija za operu Karmen, u okviru koje je izvodila solističku deonicu, a premijera je odigrana u Narodnom pozorištu u Nišu juna 2022. godine, potom su sledila izvođenja na Letnjoj pozornici u Tvrđavi u Nišu i ponovo u Narodnom pozorištu Niš. Kao solo igrač španskih igara i flamenka nastupala je još u Kikindi, Subotici i Sremskoj Mitrovici. Radila je i koreografije valcera i drugih plesova na kompozicije F. Šopena, V. Mokranjca i M. Tajčevića, koje je izvodila solistički ili u paru u Novom Sadu (Sinagoga, Gradska kuća, Matica srpska) i Beogradu (velika sala Kolarčeve zadužbine, Narodno pozorište, Kulturni centar grada).
Pored osvojenog zlata u Beogradskoj plesnoj ligi, Ana Kazimić je državni i evropski prvak u plesu, a 2013. godine sa salsa timom osvojila je prvo mesto i na Svetskom šampionatu u kategoriji Caribbean Rueda De Casino Form. Učestvovala je u performansima Listening Piece i Time Piece Ane Karine (Anna Karina) sa Akademije vizuelnih umetnosti u Beču, koji su održani u Beogradu (Trg Republike, Knez Mihajlova, Kalemegdan i Terazije) aprila 2018, kao i u multimedijalnim umetničkim projektima kompozitorke Mihaele Vosganian Into My Gong Self i Into My Planet (Beograd, Kulturni centar Vlada Divljan; Planetarijum), jula iste godine. Ana Kazimić je i dalje aktivna u različitim plesovima (savremena igra, karipski plesovi, argentinski tango) i povremeno nastupa.
Rad u žirijima, stručne aktivnosti
- Član žirija na Balkanskim olimpijadama muzike i plesa u organizaciji Balkan Alliance, Niš (2019, 2020, 2021, 2023)
- Delegat Udruženja kompozitora Srbije na zasedanju Generalne skupštine Međunarodnog društva za savremenu muziku (ISCM – International Society for Contemporary Music), 2020.
- Član žirija Udruženja kompozitora Srbije za izbor kompozicija za Svetske dane nove muzike (World New Music Days), 2021.
- Prvi delegat Udruženja kompozitora Srbije na zasedanjima Generalne skupštine Međunarodnog društva za savremenu muziku (ISCM), Okland, Novi Zeland i onlajn, 24– avgust 2022.
RADOVI
Spisak kompozicija (izbor):
- Barkarola – Rasuti kristali za klavir (2004)
- Ciklus pesama na stihove J. J. Zmaja za mecosopran/sopran, tenor/bariton, flautu, klarinet i klavir (2005)
- Bogorodice djevo, radujsja za mešoviti hor (2005)
- Uspavanka za školjku za tenor, klavir i staklenu flašu (2005)
- Svita za klavir za dva klavira (2005/2024)
- Noćas bih mogao… solo pesma za bariton, hornu, gitaru i harfu (2006)
- Nevestina poema za mešoviti hor (2006)
- Putovanje za flautu, klarinet i fagot (2007)
- The class za kamerni ansambl, grupni projekat četiri kompozitora (2007)
- Here we are za glasove i mobilne telefone, uz pokrete sa perkusivnim efektima (2007)
- Mobil za basa, klavir u šest ruku i mobilni telefon (2007)
- Moj je ceo svet za dečji hor (2009)
- Ljubav – moć novih buđenja (za simfonijski orkestar), balet u tri slike (2010)
- Emi y Ayanmo za simfonijski orkestar (2011)
- Zatišje dubine za elektroniku (2012)
- Catedral Metropolitana da Lapa za veliki kamerni ansambl (2012)
- Balcando (for Triorca) za simfonijski orkestar (2012), poručeno za projekat Triorca
- Bez leda, molim za marimbu i perkusije (2013)
- Oficirski rondo (muzika za decu) za veliki kamerni ansambl (2014), porudžbina prof. Marine Milić-Apostolović za koncertne predstave u Narodnom pozorištu u Beogradu
- Pirouettes of emerald za obou i gudački kvartet (2014)
- La luna menguante za mali simfonijski orkestar (2014)
- Valcer zlatnih za veliki kamerni ansambl (2015)
- Muerto de amor plesna fantazija za vokalno-instrumentalni ansambl, elektroniku i igrače (2016)
- Auroriel za klavir (2017), poručeno za Aurora Fine Arts Festival
- Zašto? za mecosopran, flautu, violinu i klavir (2019)
- Tango pantera (Tango panterka) za dve violine, harmoniku, klavir i kontrabas (2019/2020), porudžbina kvinteta „Tanguango”
- Etilirilid za harmoniku (2020), porudžbina akordeoniste Nikole Pekovića
- Sol Invictus za gudački orkestar (2020)
- Fanfare za limeni duvački ansambl sa udaraljkama (2024)
- Fanfara semplice/Singing fanfare za limeni duvački ansambl (2024), porudžbina prof. dr um. Milene Injac za Internacionalne horske svečanosti, Niš, 2024.
- The quietness of depth + za harmoniku i elektroniku (2024), porudžbina akordeoniste Nikole Pekovića
- San ili insomnija za klavir i elektroniku (2024), porudžbina pijanistkinje Nede Hofman-Sretenović
Aranžmani (izbor)
- Kad bi meni dali, aranžman za mešoviti hor, na muziku Nenada Milosavljevića (2018), porudžbina dirigenta Bogdana Đakovića za Univerzitetski hor u Novom Sadu
- Dunavski vali (Dunavski valovi), aranžman kompozicije Jovana (Josifa / Jona) Ivanovića (Ivanovicija) za simfonijski orkestar (2022), porudžbina maestre Milene Injac za Novogodišnji koncert Niškog simfonijskog orkestra
- Alleluia Ghana za vokalno-instrumentalni ansambl (2022), porudžbina maestre Milene Injac za ansambl Fakulteta umetnosti
Najznačajnija izvođenja (izbor)
- Here we are za glasove i mobilne telefone, uz pokrete sa perkusivnim efektima, završni koncert Bartok seminara i festivala, Sombathelj, Mađarska, 18. jul 2007.
- Balcando (for Triorca) za simfonijski orkestar, izvođači: internacionalni omladinski orkestar „Triorka” sastavljen od izvođača iz Norfolka (Velika Britanija), Rainland-Falca/Koblenca (Nemačka) i Novog Sada (Srbija) u okviru projekta saradnje umetnika iz ove tri zemlje, dirigent Nicholas Daniel, Sinagoga, Novi Sad, 15. decembar 2012.
- La luna menguante za mali simfonijski orkestar, Savremena kompozicija u Vojvodini, dirigent Mikica Jevtić, Srpsko narodno pozorište, Novi Sad, 9. novembar 2014.
- Muerto de amor plesna fantazija za vokalno-instrumentalni ansambl, elektroniku i igrače, Ansambl za novu muziku „Gradilište”, kamerni ansambl „Gudači sv. Đorđa”, dirigent Ivan Marković, projekat scenski izveden sa članovima Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu, koreografija Dejan Kolarov, dizajn svetla Nikola Marinkov, Studentski kulturni centar, velika sala, Beograd, 13. juni 2016.
- Auroriel za klavir, poručeno za Aurora Fine Arts Festival, koncert New Music Aurora, izvodi Alessandro Pietro Padalino, završni dan Aurora Fine Arts Festivala, Nathan Milsteinsalen, Kraljevski muzički koledž, Stokholm, 20. avgust 2017.
- Formacija fantazije za gudački orkestar, koncert „The Blurred”, ansambl „Metamorfozis”, dirigent Ivan Marković, Narodni muzej, Beograd, 16. decembar 2018.
- Sol Invictus verzija za gudački orkestar, svečano zatvaranje festivala 46. Niške muzičke svečanosti, dirigent Milena Injac, Niški simfonijski orkestar, Sala Niškog simfonijskog orkestra, Niš, 12. novembar 2020.
- Auroriel za klavir, predstavnik Udruženja kompozitora Srbije na festivalu „Svetski dani nove muzike” u organizaciji ISCM, koncert „Tiraki”, pijanistkinja Gabriela Glapska, The University of Auckland’s School of Music Theatre, Okland, Novi Zeland, 26. avgust 2022.
- Sol Invictus za glas (meco-sopran/bariton) i gudački orkestar, svečano otvaranje 31. Međunarodne tribine kompozitora, izvođači: Ana Radovanović, mecosopran; Saša Mirković, viola; ansambl „Metamorfozis”, Studentski kulturni centar, velika sala, Beograd, 4. oktobar 2022.
- Gudački kvartet, 32. Međunarodna tribina kompozitora, gudački kvartet „4 gudača” (Dušan Panajotović i Kata Stojanović – violine, Marina Popović – viola, Srđan Sretenović – violončelo), Studentski kulturni centar velika sala, Beograd, 5. oktobar 2023.
- The quietness of depth + za harmoniku i elektroniku, FRL koncert, izvođač Nikola Peković, Performing Arts Studio, Department of Music, Emory University, Atlanta, SAD, 11. novembar 2024.
INTERNET IZVORI
Ana Kazimić – Autogram, urednik i voditelj Zorica Premate, Radio Beograd 2, 8.4.2022.
Stavovi „Crveno” i „Modro” iz Svite za klavir, na koncertu povodom godišnjice Muzičke škole „Isidor Bajić” i hora „Bajićevi slavuji”, Sinagoga, Novi Sad, izvodi Ana Kazimić, 2010.
Ana Kazimić, inserti iz doktorskog umetničkog projekta Muerto de amor
Ana Kazimić –Auroriel, premijerno izvođenje na Kraljevskom muzičkom koledžu u Stokholmu, 20. 8. 2017.
Ana Kazimić – Sol Invictus, izvodi Ansambl Metamorfozis
PRILOZI
- Prilog 1. Ana Kazimić i pijanista Alesandro Pietro Padalino, Aurora fine arts festival, Kraljevski muzički koledž, Stokholm, 2017. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 2. Ana Kazimić sa mentorom, rektorom prof. Zoranom Erićem. Svečana promocija doktora umetnosti i doktora nauka Univerziteta umetnosti u Beogradu, Svečana sala Rektorata Univerziteta umetnosti, Beograd, 2018, Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 3. Ana Kazimić i Kšištof Penderecki. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 4. Ana Kazimić i Sven-David Sandstrem. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 5. Ana Kazimić sa dirigentom Nikolasom Danijelom i Omladinskim simfonijskim orkestrom „Triorka”, Sinagoga, Novi Sad, 2012. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 6. Ana Kazimić i Kornel Đilvesi, bečki valcer, Trg slobode, Novi Sad, 2010. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 7. Beogradska plesna liga, 1. mesto, Sinhrodance grupa seniori, plesni klub „Latina Blanca”, Beograd, 2013.
- Prilog 8. Ana Kazimić i Jovan Milosavljević, koreograf i trener Plesnog kluba „Latina Blanca”, osvojeno 1. mesto sa salsa timom Svetski šampionat u plesu, Mađarska, 2013. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 9. Ana Kazimić, koreografija i igra uz Tri igre V. Mokranjca, tematski koncert „O čežnji i ljubavi”, Teslart, Zadužbina Ilije M. Kolarca, Beograd, 2010. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 10. Ana Kazimić sa ansamblom Metamorfozis i maestrom Ivanom Markovićem, koncert „The Blurred”, Narodni muzej, Beograd, 2018. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 11. Koncert povodom 10 godina hora „Bajićevi slavuji”u okviru proslave „Jedan vek Bajićeve Muzičke škole”, Sinagoga, Novi Sad, 2009. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 12. Ana Kazimić sa NJ.K.V. Prestolonaslednikom Aleksandrom Karađorđevićem i NJ.K.V. Princezom Katarinom, Beli dvor, Beograd, 2004. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 13. Ana Kazimić sa Mešovitim gudačkim kvartetom, oboistom Bojanom Pešićem i kompozitorom Vukom Kulenovićem, 24. Međunarodna tribina kompozitora, hol Narodne banke Srbije, Beograd, 2015. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 14. Ana Kazimić sa članovima Ansambla za novu muziku „Gradilište”, 28. Međunarodna tribina kompozitora, Studentski kulturni centar, Beograd, 2019. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 15. Ana Kazimić sa akordeonistom Nikolom Pekovićem, 30. Međunarodna tribina kompozitora, Studentski kulturni centar, Beograd, 2021. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 16. koncertna predstava Krstarenja sa Marinom, Narodno pozorište, Beograd, 2013. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 17. Ana Kazimić, igračica, multimedijalni performans Into My Gong Self, prema konceptu Mihaele Vosganian, Centar za kulturu Vlada Divljan, Beograd, 2018. Foto: Ciprian Facaeru. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 18. Ana Kazimić sa igračima Teatro dance studija, nastup u okviru plesne predstave „Triptih”, Narodno pozorište, Niš, 2024. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 19. Ana Kazimić sa Pol Pinjonom i učesnicima radionice elektronske muzike Synthi 100, Elektronski studio, Radio Beograd, 2018. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 20. Ana Kazimić i članovi gudačkog kvarteta Il Belpaese, Kulturni centar Vojvodine „Miloš Crnjanski”, Novi Sad, 2021. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 21. Ana Kazimić u ulozi koreografkinje i igračica, projekat Alchemy of music M. Štatkića i S. Vlajić, festival Infant, Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Novi Sad, 2007. Izvor: privatna arhiva A. K.
- Prilog 22. Ana Kazimić, koreografkinja i igračica, premijera opere Karmen, Narodno pozorište, Niš, 2022. Foto: Radule Perišić. Izvor: privatna arhiva A. K.
FOTOGRAFIJA UMETNICE
- Ana Kazimić / Izvor: privatna arhiva A. K.
ČLAN TIMA: | Ivana Miladinović Prica |
DATUM UNOSA GRAĐE: | Septembar 2024. |