Vasiljević (Stokić) Madlen
BIOGRAFIJA
Dr um. Madlen Stokić Vasiljević, istaknuta violinistkinja, rođena je u Beogradu 1973. godine. Osnovne (1994), a potom i magistarske studije (1997) završila je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Dejana Mihailovića. Takođe, završila je specijalizaciju iz metodike glavnog predmeta – violine 2010. godine u klasi istog profesora. Doktorske akademske studije na istom fakultetu završila je 2016. odbranivši doktorski umetnički projekat pod nazivom „Osobenosti violinskog izvođaštva u Srbiji u prvoj dekadi nakon drugog svetskog rata prikazane kroz antologijske opuse sonata za violinu i klavir tri kompozitorske generacije (Petar Konjović-Ljubica Marić-Vasilije Mokranjac)”, pod mentorstvom mr Marije Jokanović, red. prof.
Izvođačka karijera
Bogata umetnička aktivnost Madlen Stokić Vasiljević obuhvata solističke nastupe sa orkestrom, resitale, mnogobrojne nastupe u okviru renomiranog tria „Pokret”, i tria „Femina”, violinskog dua itd. Bila je dugogodišnji član orkestra BGO „Dušan Skovran”, na poziciji zamenika koncertmajstora, kao i koncertmajstor u orkestrima „Kraljevski gudači Sv. Đorđa” i „Beogradski ansambl violinista”.
Kao solistkinja nastupala je sa simfonijskim orkestrima Umetničkog ansambla „Stanislav Binički”, Simfonijskim orkestrom RTS-a, sa kamernim orkestrom „Dušan Skovran”, kamernim orkestrom „Kraljevski gudači Sv. Đorđa”, i dr.
Održala je resitale u najznačajnijim koncertnim salama u Beogradu: Velika sala KNU, Skupština grada Beograda, Galerija KNU, Galerija Sanu, Umetnički paviljon „Cvijeta Zuzorić”, Etnografski muzej, Galerija Artget.Madlen Stokić Vasiljević ostvarila je brojne resitale u najznačajnijim salama u zemlji. Ističu se i njeni solistički i kamerni nastupi u inostranstvu: Italija (Narni, dela Suka i I. Jevtića, 2016), Češka Republika (Prag, Sala Martinu, resital, dela: Marić, V. Mokranjac, Suk, Hendl, Despić, 2015), Italija (Narni, Vivaldijev Koncert za 4 violine i orkestar, 2015), (Narni, Teatro comunale, dela Šumana i Despića, 2013), (Narni, Teatro comunale, Debisi, 2012), koncertmajstor kamernog orkestra (Narni, Teatro comunale, 2012). Na Venecijanskom bijenalu 2008. godine, u okviru promocije Republike Srbije, prezentovan je muzički projekat koji je umetnica ostvarila u saradnju sa pijanistkinjom Majom Mihić, a reč je o sonatama Vasilija Mokranjca i Ljubice Marić. Poslednjih godina, posebno se ističe njeno umetničko angažovanje u renomiranom triu „Pokret”, kao i u sastavu „Femina”. Repertoar dr um. Madlen Stokić Vasiljević obuhvata standardna dela različitih epoha violinske literature, uz višegodišnji sugestivan angažman umetnice ka tumačenju dela srpskih kompozitora za violinu. Njen violinski zvuk prožet je ekspresivnim i jarkim nabojem, a interpretacija je uvek usklađenih karakternih i stilskih obeležja.
Trio „Pokret“, čiji su članovi violinistkinja dr um. vanredni profesor na FMU Madlen Stokić Vasiljević, pijanistkinja dr um. vanredni profesor na FMU Maja Mihić i klarinetista i kavalista Miloš Nikolić, nastavnik kavala u MŠ Mokranjac u Beogradu, predstavlja ansambl koji je napravio prekretnicu u pristupu kamernoj muzici na srpskoj muzičkoj sceni. Osnovan je 2010. godine iz potrebe troje izvođača da se u potpunosti posvete muzici savremenog trenutka. U centru interesovanja ovog sastava su dela savremenih srpskih kompozitora. Nakon što je 2011. izveo sva do tada napisana dela iz pera domaćih kompozitora za ovaj tip kamernog ansambla, trio „Pokret” je inspirisao i druge autore da napišu nova dela, od kojih su mnoga upravo i posvećena triju. Sva ova dela trio „Pokret” je izvodio sukcesivno, ubrzo po njihovom nastanku. Izvođenjem aktuelnih kompozicija Trio Pokret doprinosi životnosti i dinamičnosti muzičke scene u Srbiji danas i obogaćuje literaturu za ovaj sastav. Godine 2012. Trio „Pokret” je za koncert u Kolarčevoj zadužbini sa premijernim izvođenjem osam novih dela dobio nagradu „Koncert godine”.
Trio „Pokret” je od 2011. imao veliki broj koncerata zemlji i regionu sa premijernim izvođenjem dela domaćih autora. U sezonama od 2013. do 2017. godine, trio „Pokret” je ostvario projekte „Portreti”, „Senzibiliteti”, „Pet godina muzičkog kretanja”, „Retrospektive” i „Dinamika pokreta”, sa premijernim izvođenjem dela nove srpske muzike. Trio je imao zapažene koncerte na Međunarodnoj tribini kompozitora u Beogradu 2012. i 2015. godine. Koncert u septembru 2015. godine uživo je emitovan na televizijskom i radijskom programu RTS3.
U novembru 2016. godine Trio „Pokret” je imao veoma uspešan koncert u Rimu što je prestavljalo prvi izlazak ovog ansambla van granica naše zemlje. Godine 2017. održali su turneju po zemljama bivše Jugoslavije sa zapaženim koncertima u Skoplju, Zagrebu i Ljubljani. Nastupali su na festivalima NIMUS, „Tisin cvet” i „Skopska esen”. U leto 2018, nastupili su na festivalu „Lucci della ribalta” u Narniju u Italiji, a samo mesec dana kasnije u Minhenu (Nemačka), u Askoliju (Italija) na značajnom festivalu „Nuovi spazi musicali” i u Srpskom kulturnom centru u Parizu (Francuska).
Značajan koncert Trio je imao novembra 2019. u Njujorku, u Međunarodnom opera centru. Učestvovali su i na Svečanoj akademiji povodom proslave 800 godina autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve u Bostonu, SAD. Decembra iste godine, učestvovali su i na proslavi istim povodom u Beču. Tada su održali i celovečernji koncert nove srpske kamerne muzike. Godina 2021. donela je triju turneju po Crnoj Gori, koja je uključila koncerte u Podgorici, u sali Kulturnog centra „Budo Tomović” i u Herceg-Novom u sali „Park”. Najznačajniji događaj sezone 2021. za trio „Pokret” bio je celovečernji koncert u Rimu, u sali Konzervatorijuma „Santa Ćećilija”. O značaju tog nastupa kao jedinstvenoj prezentaciji srpske umetnosti na uglednoj italijanskoj akademskoj instituciji, govori i podatak da su koncert otvorili direktor Konzervatorijuma i Ambasador Republike Srbije u Italiji.
U maju 2023. godine Trio je održao koncert u Trstu, u saradnji sa Fakultetom muzičke umetnosti i Konzervatorijumom Đuzepe Tartini iz Trsta sa delima naših kompozitorki (M. Stojadinović-Milić, T. Milošević, S. Savić, B. Popović). Krajem iste godine održao je dva koncerta u Beogradu i Pančevu sa delima naših najistaknutijih kompozitorki.
Trio je bio aktivan u medijskoj promociji savremene muzike. Pored koncerata, trio je učestvovao u snimanju emisije „Ad libitum” za RTS, izvodeći delo Tatjane Milošević, kao i emisije „Art fantazija” koja je u celosti bila posvećena ansamblu. Radio emisija „Muzika sa povodom” muzikologa Donate Premeru je takođe u celosti bila posvećena triju. Bili su učesnici autorskog koncerta Vladimira Tošića u velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine, i u sali Beogradske filharmonije, kao i na svečanosti dodele nagrade „Zlatni beočug” Kulturno-prosvetne zajednice akademiku Dejanu Despiću.
Značajan nastup, trio je imao i u Muzeju Narodnog pozorišta, početkom 2013. godine, kada im je dodeljena nagrada „Koncert godine 2012” časopisa „Muzika klasika”. Marta 2018. godine učestvovali su na Tribini „Novi zvučni prostori” u organizaciji Centra za muzičku akciju i Udruženja kompozitora, izvodeći i diskutujući o delu Srđana Hofmana Kroz kutije zvuka 1. Oktobra 2019. godine bili su pozvani da nastupe na svečanom otvaranju Prve internacionalne konferencije „Psihologija i muzika”.
Na Međunarodnoj tribini kompozitora dodeljena im je prestižna nagrada „Aleksandar Pavlović” za najuspešniju promociju srpske muzike u zemlji i inostranstvu tokom 2018. godine.
Tokom 2022. godine Trio „Pokret” je snimio dela kompozitorki Tatjane Milošević i Milane Stojadinović-Milić za kompakt-disk izdanje „Muzika srpskih kompozitora” u izdanju FMU.
Trio Pokret je u izdanju Izdavačke delatnosti Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, uz podršku SOKOJ-a, objavio Muzikalije – „Posvete: kamerna dela srpskih kompozitora posvećena Triju Pokret“. Sveska 1 sadrži dela: Neoromantico 2 Milane Stojadinović Milić, Il tempo sensibile Svetlane Savić i Dark blue almost black Tatjane Milošević.
Trio „Femina” koji čine: Madlen Stokić Vasiljević (violina), Maja Mihić (klavir) i Ivana Dakić (oboa) nastao je 2016. godine sa željom da publici predstavi nesvakidašnji ansambl koji čine oboa, violina i klavir. Ovaj trio je zabeležio uspešne koncerte u Muzičkoj galeriji Kolarčeve zadužbine, u Kulturnom centru Novog Sada u okviru Tribine mladih, a gostovale su i u Kragujevcu i Srbobranu. Godine 2019, nastupile su na koncertu u okviru čuvenog „Oboa festa”. Na repertoaru trija nalaze se dela savremenih srpskih autora Dušana Radića, Miloša Raičkovića, Isidore Žebeljan, Mirjane Živković, Dragane Jovanović, Ivane Stefanović, kao i širi spektar muzike 20. veka aranžirane za ovaj ansambl (Šostakovič, Debisi, Ravel itd).
Stručno profesionalni doprinos:
Madlen Stokić Vasiljević je članica udruženja: ESTA ( Evropska asocijacija gudačkih pedagoga) od 2018. godine;
„Mokranjac” od 2012. godine; UMUS (Udruženje muzičkih umetnika Srbije) od 2008. godine.
Nagrade:
Nagrada „Aleksandar Pavlović” za 2018. godinu, koju dodeljuje Udruženje kompozitora Srbije za promociju srpske muzike u zemlji i inostranstvu.
Nagrada „Koncert godine”, časopis „Muzika klasika“, 2013.
Nagrade tokom studija: Nagrada iz fonda „Merima Dragutinović“ za najboljeg diplomiranog studenta violine (1995, FMU), fond „Meri Žeželj” najbolji student violine koncertnog smera (1993, FMU), Treća nagrada na međunarodnom takmičenju u Strezi, Italija (1990), priznanje iz fonda Marija Petrović i Janko Ristić (1986, FMU), Mokranjčeva nagrada (1986).
Pedagoški/akademski rad i rezultati:
Dr um. Madlen Stokić Vasiljević ima višedecenijsko pedagoško iskustvo, a njen pedagoški pristup je usmeren ka razvoju umetničke individualnosti, jednoj od najvažnijih osobenosti koncertnog izvođaštva. Asistentkinja za violinu bila je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu (1994–1998), a zatim na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu od 1997–2009. Tokom 2009–2017 bila je u zvanju docentkinje, a od 2017. godine je u zvanju vanredne profesorke za užu umetničku oblast – violina. Dugi niz godina podučava i predmet „Metodika nastave violine” na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Pedagoškim radom bavila se i kao mentorka u muzičkoj školi „Kosta Manojlović” u Beogradu, na Odeljenju za muzičke talente. Značajan je i njen rad u ispitnim komisijama u Školi za muzičke talente u Ćupriji. Madlen Stokić Vasiljević predavala je na akreditovanom seminaru Ministarstva prosvete sa temom: „Prijemni ispit na visokoškolskim ustanovama” (2011). Realizatorka je više majstorskih kurseva violine u zemlji i inostranstvu. Na poziv asocijacije „Mocart” u saradnji sa Univerzitetom Mocarteum iz Salcburga (Austrija), od 2012. godine do danas održava internacionalne majstorske kurseve violine u Narniju (Italija). Tokom 2017. i 2021. godine u Podgorici (Crna Gora) bila je predavač na masterklasu ESTA (European String Teachers Association), u organizaciji Evropske asocijacije gudačkih pedagoga.
U svom radu dr um. Madlen Stokić Vasiljević uspešno kreira pedagoški proces koji podrazumeva sistematičnost i motivaciju studenata ka javnom koncertiranju, finalnom ostvarenju nastavnog procesa, o čemu govori stalna frekventnost koncerata studenata iz njene klase. U njenom pedagoškom delovanju ističu se i značajni majstorski kursevi:
Majstorski kurs violine, organizacija ESTA (Evropska asocijacija gudačkih pedagoga) Podgorica, Crna Gora, 2021.
Majstorski kurs violine, projekat Erazmus, Konzervatorijum „Đ Tartini“, Trst, Italija, 2018.
Majstorski kurs violine, organizacija ESTA, Beograd, 2017.
Majstorski kurs violine, Beograd, Galerija „Bogić”, 2010, 2011.
Majstorski kurs violine, Fakultet umetnosti Niš, 2010.
Internacionalni majstorski kursevi, Narni, Italija, 2012–2024.
Saradnje:
Tokom karijere dr um. Madlen Stokić Vasiljević ostvarila je višegodišnju saradnju sa respektabilnim institucijama u zemlji: Udruženje kompozitora Srbije, Sokoj, UMUS, RTS, Radio Beograd, SANU, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Kolarčeva zadužbina, Skupština grada Beograda, Beogradska filharmonija. Saradnja je obuhvatala promociju savremene srpske umetničke muzike i izvođenje preko šezdeset kompozicija (od kojih je preko trideset premijera) velikog broja domaćih kompozitora među kojima su: Slobodan Atanacković, Ognjen Bogdanović, Nataša Bogojević, Svetislav Božić, Ivan Božičević, Jugoslav Bošnjak, Ivan Brkljačić, Aleksandar Vujić, Aleksandar Damnjanović, Dejan Despić, Isidora Žebeljan, Mirjana Živković, Ivan Jevtić, Dragana Jovanović, Vojin Komadina, Rajko Maksimović, Svetlana Maksimović, Ljubica Marić, Tatjana Milošević, Milan Mihajlović, Branka Popović, Predrag Radisavljević, Dušan Radić, Miloš Raičković, Svetlana Savić, Aleksandar Sedlar, Ana Sokolović, Ivana Stefanović, Milana Stojadinović Milić, Vladimir Tošić, Srđan Hofman, Zoran Hristić i drugi.
Projekti:
Dr um. Madlen Stokić Vasiljević koautorka je na 8 umetničkih projekata:
„Multimed“ projekat rekonstrukcije postojećih kompozicionih struktura uz nadogradnju vizuelnim sadržajem realizovao je Ansambl MultiMed 3 koji su činili: Madlen Stokić Vasiljević (violina i živi video), Maja Mihić (klavir i živi video) i Arpad Pečvari (klavir i živi video), 2022.
„Srpska muzika u pokretu”, podržan od strane Sokoja i Istočnoameričke eparhije Srpske pravoslavne crkve (Boston, Njujork, Beč), 2019.
„Novi muzički pokreti”, podržan od strane Sokoja i Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije (koncerti u SKC Beograd, Parizu – Kulturni centar Srbije, Askoli – Italija, festival Nuovi spazi musicali, Minhen, Narni, festival Luci della ribalta), 2018.
„Dinamika pokreta”, podržan od strane Sokoja (Ljubljana, Zagreb, Skoplje, festival Esenski muzički svečenosti), 2017.
„Retrospektive” podržan od strane Sokoja, UMUS-a, Accademia Musicale Clivis (Rim, Sala Baldini, MŠ „Vučković” Čačak, Manastir Kovilj, MŠ „ Stanković”, Matica srpska, Novi Sad), 2016.
„Pet godina muzičkog kretanja”, podržan od strane Sokoja, Udruženja kompozitora Srbije i RTS-a (Sala SKC, MŠ „Mokranjac”, Međunarodna tribina kompozitora, Studio 6 ,Radio Beograda), 2015.
„Senzibiliteti”, SOKOJ (Sala SKC), 2014.
„Portreti”, SOKOJ (Sala SKC, RTS, Studio Košutnjak), 2013.
„Živa srpska muzika-premijere”, SOKOJ, Udruženje kompozitora Srbije, UMUS (Velika sala KNU, Nimus, 38. Niške muzičke svečanosti, 8. Festival kamerne muzike „Tisin cvet”, Novi Kneževac, 21. Tribina kompozitora, Hol Narodne banke Srbije, MŠ „Stanković”), 2012.
Ostvareni projekti podržani od strane najrelevantnijih kulturnih ustanova propraćeni su nizom koncerata u zemlji i inostranstvu. Sabir izvedenih dela često je podrazumevao i premijerna izvođenja srpskih savremenih kompozitora, te su publika i muzička kritika širom Srbije, u zemljama regiona, ali i u Evropi i Americi imali prilike da se upoznaju sa umetničkim senzibilitetom savremene srpske kompozitorske poetike.
RADOVI
Na bogatom i raznovrsnom repertoaru Madlen Stokić Vasiljević nalaze se brojne kompozicije respektabilnih domaćih autora među kojima su:
Jugoslav Bošnjak – Trio varijacije
Milan Mihajlović – Lamentozo
Aleksandar Vujić – Kolo, Iz Istočne Srbije
Dejan Despić – Stara pesma i Igra, op. 79a, br. 1 (2011) za violinu, klarinet i klavir
Milana Stojadinović Milić – Neoromantico 2 (2012) za klarinet, violinu i klavir
Jugoslav Bošnjak – Leta – Reka zaborava (2011) za klarinet, violinu i klavir
Slobodan Atanacković – Sublimationi per tre (2012) za violinu, klarinet i klavir
Svetlana Savić – Il tempo sensibile (2012) za violinu, klarinet i klavir
Aleksandar S. Vujić – Metamorfoze (2012) za klarinet, violinu i klavir
Tatjana Milošević – Dark Blue Almost Black (2012) za violinu, klarinet i klavir
Ivan Brkljačić – Kuvada (2012) za violinu, klarinet i klavir
Ivan Jevtić – Trio (1992/2013.) za violinu, klarinet i klavir
Rajko Maksimović – Lazareva beseda (1989/2011.) za klarinet, violinu i klavir
Ana Sokolović – Portrait parle (Portret priča, 2005/2013.) za violinu, violončelo i klavir, aranžman za violinu, klarinet i klavir
Aleksandar Sedlar – Meditacija i Kolo (2012/2013.) za klarinet, violinu i klavir
Vladimir Tošić – Medial 623 za violinu, klarinet i klavir
Tatjana Milošević – Šetnja sa Rinom za violinu, klarinet i klavir
Svetlana Savić – Tempo mobile za violinu, klarinet i klavir
Branka Popović – Four Darks in Red za violinu, klarinet i klavir
Svetlana Maksimović – Magnum Mysterium za violinu, klarinet (i kaval) i klavir
Dragana Jovanović – Drei Musikhomeopathistucke za violinu, klarinet, kaval i klavir
Zoran Hristić – Homolje za klarinet (i kaval), violinu i klavir (2015)
Vladimir Tošić – Rondo za violinu, klarinet i klavir (2011, aranžirano za Trio Pokret 2015)
Isidora Žebeljan – Sarabanda za violinu, klarinet i klavir, iz muzike za pozorišnu predstavu Prljave ruke Ž. P. Sartra (2012, aranžirano za Trio Pokret 2015)
Srđan Hofman – Kroz kutije zvuka za klarinet, violinu i klavir (2015)
Dejan Despić – Pokret za „Pokret“ za violinu, klarinet i klavir, op. 243 (2014)
Ivana Stefanović – Uzani prolaz svetlosti (2017)
Milana Stojadinović-Milić – Tango mobile (2017)
Svetislav Božić – Toplički trio za klarinet, violinu i klavir
Aleksandar Damnjanović – Anastasima za klarinet, violinu i klavir
Tatjana Milošević – Time of Light za klarinet, violinu i klavir
Svetlana Savić – Tempo variabile za klarinet, violinu i klavir
Dragana Jovanović – Istočna strana srca za klarinet, kaval, violinu i klavir
INTERNET IZVORI
STUDIO 6, 24. Međunarodna tribina kompozitora – Trio Pokret
Skupština grada, Beograd, 30. septembar 2013, Madlen Stokić Vasiljević, violina i Arpad Pečvari, klavir. Ljubica Marić – Sonata za violinu i klavir
Skupština grada, Beograd, 30. septembar 2013, Madlen Stokić Vasiljević, violina i Arpad Pečvari, klavir: Vasilije Mokranjac – Sonata za violinu i klavir
Masmediji (izbor)
Vijesti, Crna Gora, 30. 11. 2021.
Vijesti, Crna Gora, 03.12.2021.
SOKOJ, 20.12. 2021.
NK Vijesti, 20.09.2022.
PRILOZI
PRILOZI:
- Prilog 1. Pokret. Srdja Mirković.
- Prilog 2. Pokret. Foto: Srđa Mirković.
- Prilog 3. Trio Pokret 1Foto: Olivera Radmanović
- Prilog 4. Trio Pokret 2 Foto: Srđan Bosnić
- Prilog 5. Pokret – Foto: Srđa Mirkovic 1
- Prilog 6. Trio Femina. Foto: KC GM
FOTOGRAFIJA UMETNICE
- Madlen Stokić, privatna arhiva
ČLAN TIMA: | Marija Karan |
DATUM UNOSA GRAĐE: | 15.08.2024. |