„Dobro veče, dobro došli na otvaranje izložbe Pitaćeš me! koja se realizuje u okviru projekta ARSFID, pod pokroviteljstvom Fonda za nauku Republike Srbije.
U proteklih desetak meseci trajale su pripreme za ovu izložbu za koju su po pozivu radili studentkinje i studenti Akademije umetnosti Novi Sad. Tokom 2024. godine izlagačka delatnost u Galeriji AUNS intenzivirala se i ovaj prostor postao je mesto izražavanja slobode mišljenja i samostalne izlagačke delatnosti jedne od najvažnijih umetničko-obrazovnih visokoškolskih ustanova u Srbiji.
Pozivajući studente da promišljaju umetničko nasleđe vizuelnih umetnica XX veka, naišli smo na izuzetan odziv, ali i na njihov odlučan stav da žele da se bave i nasleđem srpskih književnica i dramskih umetnica, podjednako koliko i slikarki, vajarki, konceptualnih umetnica i dr. Baš zato smo nakon svega odlučili da se izlože radovi koji se bez straha i slobodno bave pitanjima identiteta, roda, porekla, pripadnosti i prava na sopstveni život. Svaki od izloženih radova uzima jedno delo, čitav opus, neki karakterističan znak, simbol, neku iskru iz stvaralaštva srpskih umetnica i preoblikuje ga u skladu sa savremenim trenutkom i nametima vremena u kojem danas živimo.
Podsticaje će biti lakše ili teže prepoznati. Izvori nekada uopšte neće biti u prvom planu: oni su okidač koji jasno ukazuje na činjenicu da je svako vreme podjednako izazovno kada se u njemu borite za sebe i slobodu svog postojanja i govora. Baš kao što se čitav projekat ARSFID bori za umetnice koje su iz različitih razloga u istoriji ostale skrajnute, nedovoljno vidljive, nedovoljno prisutne ili skroz zaboravljene, baš kao što su se te umetnice borile za svoje mesto pod suncem, za svoju emancipaciju, svoje pravo na obrazovanje i mesto u javnom (najčešće muški kodiranom) prostoru, tako se danas Luna Jovanović, Mirjana Milovanović, Sara Masnikosa, Gloria Monyov, Jana Panajotović, Sara Savić, Emilija Sandić, Jelena Ostojić, Dunja Berar, Filip Baloš, Dimitrije Despotovski, Filip Najdanović, Ilja Simin i Boris Ivančev bore za svoj umetnički izraz krećući se od temeljnih sumnji postavljenih u bližoj ili daljoj prošlosti: koliko sam slobodan/slobodna, da li treba da ostanem ili da odem, kako me drugi vide, smem li da budem ono što zaista jesam? Pitanja lebde u vazduhu, a izložba poziva na otvoreni dijalog i zahteva angažovanog posmatrača, onog koji je spreman da se uhvati u koštac sa problemima i da ih reši, boreći se za bolje sutra za sebe i nove generacije.
Kada smo razmišljali o nazivu izložbe, gotovo jednoglasno smo se složili da je upitanost zajednički imenitelj svih izloženih radova. Ta upitanost mučila je sve umetnice, ona ih je stalno nagonila na borbu i omogućavala im da ostanu budne, da ih ne savlada letargija i opšta obamrlost.
Baš zato, u ovom momentu, kada se pred nama u Srbiji a posebno u Novom Sadu, u poslednje dve nedelje postavljaju brojni izazovi zbog kojih sumnjamo da smo na pravom putu, pozivamo u pomoć umetnost, tražimo odgovore na pitanja koja su sebi postavljale naše brojne prethodnice. Pozivamo veliku Isidoru Sekulić koja je u jednom dalekom, izmeštenom prostoru u Norveškoj svakodnevno sebe preispitivala:
„Pitaćeš me: da li mi je teško u zemlji kamenja, leda i siromašnih ljudi? Pitaćeš me: zašto sam opet na severu kad ima krajeva gde se gazi cveće, gde sunce i stenu može da užari, i čoveku pravo u srce sija! Zašto! Zato što volim muku i anatemu. Volim kad uspropnice treba skakati za svaku mrvicu života i uspeha. Volim kad čoveka iz dana u dan glođe neki strah, a čovek se ume isceliti; kad mu aveti svaki dan nešto uzmu, a on se ume odreći. Volim onoga koji kamen ore a ipak ima hleba. Onoga koji kaže da je sramota uvući jedrilo kad zatrube vetrovi i bure, i koji otvorenih očiju sme da gleda kako u peni talasa kotrlja brodolom.“
Hvala prof. dr Nataši Crnjanski, rukovoditeljki projekta čija je ideja bila da studentkinje i studenti budu aktivni učesnici projekta ARSFID, te da ovom izložbom zauzmu u njemu istaknuto mesto.
Hvala mentoru, autoru izložbe i postavke, dr um. Goranu Despotovskom.
Hvala Fondu za nauku i Akademiji umetnosti Novi Sad.
Iznad svega, hvala autorima radova i vama što ste se večeras odazvali našem pozivu da ustanemo u odbranu prava na slobodu postojanja, mišljenja i delovanja.“
Prof. dr Dijana Metlić, istoričarka umetnosti