Čanak Marijana
BIOGRAFIJA
Marijana Čanak (1982, Subotica) završila je studije književnosti u Novom Sadu. Piše prozu. Objavila je knjigu proze Ulični prodavci ulica (2002), zbirku priča Pramatere (2019. prvo izdanje, 2023. prošireno izdanje), roman Klara, Klarisa (2022), koji se našao u finalu NIN-ove i Vitalove nagrade, i zbirku priča Put od crvene cigle (2023). Dvostruka je dobitnica književne nagrade „Laza K. Lazarević” za najbolju neobjavljenu savremenu pripovetku. Pojedine kratke priče prevedene su joj na engleski, nemački, albanski i makedonski jezik. Živi u Novom Žedniku.
Marijana Čanak piše dominantno o iskustvima žena nastojeći da ova iskustva prikaže kao opšta, odnosno kao one doživljaje, unutrašnje i spoljašnje, koji iako se tiču žena i žene ih proživljavaju, u stvari se tiču celokupnih zajednica, pa i društva u celini. U središtu njenih narativnih struktura nalaze se žene i kada je reč o likovima, ali i kada je reč o temama i motivima – naracija se ispreda oko ženskog iskustva. Zapleti u prozi Marijane Čanak vezani su za teme braka, odnosa sa majkom/roditeljima, porodičnog nasilja, trudnoće, majčinstva. Ona takođe piše o telesnosti i telu, abortusu, menstruaciji, seksu i drugim temama. Pored aktuelnih, provokativnih i tabuisanih tema koje obrađuje, proza Marijane Čanak je ispripovedana specifičnim, pregnantnim i značenjski zgusnutim jezičkim izrazom. Njena proza duboko zaronjena u realizam naše svakodnevice, koristi znanja mitologije, ali se poigrava i sa fantastikom uz stalnu svest o (književnoj) prošlosti i u konstantnom dijalogu sa sopstvenim književnim prethodnicama – jedino je uključivanjem arheoloških predstava prošlosti, osvešćivanjem transgeneracijskih naslaga iskustva, uvažavanjem prethodno opisanog i proživljenog, te oneobičavanjem i odlaskom u fantastično i iz-van pojavnog i predstavljivog sveta, moguće iole ako ne razumeti,a onda barem donekle opisati i prihvatiti svet u kojem živimo. Karakteristična kombinacija tematskih idejnih i jezičkih elemenata kvalitativno izdvaja književnost Marijane Čanak iz savremene prozne producije. Njen roman Klara, Klarisa postigao je značajan uspeh i imao je vrlo dobru recepciju, koja je i formalno krunisana ulaskom u finale, koje čini šest odabranih romana, izbora za NIN-ovu nagradu 2022. godine.
Tekstualne naslage romana Klara, Klarisa izdvajaju se i kao kvalitet i kao specifikum proze Marijane Čanak: „Roman se vešto poigrava društvenim konvencijama, ali ni na formalnom nivou ne zastajkuje. Stil karakterizuje slikovito stapanje čula, sinestezije, koje tekstu mestimično daju izrazito lirski karakter. Slike iz snova, onirički elementi, mešaju se sa različitim nivoima zbilje i deluju komplementarno materiji romana. Iako se radi o prvom romanu autorke, suočavamo se s vrlo zrelim, promišljenim i vešto ispisanim tekstom. Kao što se i Klara spušta u zemlju, preuzima drevne spoznaje žena i savetuje da treba u košmare u pomoć pozvati prijatelje, tako i autorka navodi citate regionalnih autorki. Ali pri tome je bitno naglasiti da s njima ne stupa samo u intertekstualnu vezu na nivou teksta (fantastika Maše Kolanović, porodično nasilje u pričama Rumene Bužarovske, vraćanje u detinjstvo Lejle Kalamujić…), već upozorava na jako i kvalitetno prisustvo regionalnih glasova, koji preispituju rodna pitanja, ali nikako ne treba i ne može da se svode samo na to. Roman time istovremeno upozorava da svaka generacija ne treba da počinje od početka” (Puljarević 2022).
Poslednja knjiga Marijane Čanak, zbirka priča Put od crvene cigle kao tematski okvir ima tabuisanu i zazornu temu menstruacije, ali i druge teme vezane za žensko telo. O ovoj knjizi Ivana Golijanin piše: „Ukazivanjem na nastojanja (našeg) društva da grčevito odbrani tradicionalno-patrijarhalne okvire, autorica kroz svoje ženske likove na određeni način pokušava naglasiti potrebu da se te granice konačno prekorače, prokazujući muške tipske likove često za otjelovljenja primitivnosti i pomenute tradicije. Ne radi se ovdje o mržnji ili pak uvredi usmjerenoj prema muškarcima, naprotiv, Čanak dosta uspješno balansira između toga i prikazivanja poznatih primjera zazora prema ženama i njihovim tjelesnim izlučevinama ili nesavršenostima. Ona ne piše napamet, već sa jasnim ciljem i jasnim primjerima u kojima možemo prepoznati probleme ženskosti od daleke prošlosti do vrlo žive sadašnjice. Put od crvene cigle reprodukuje pojave iz naše realne percepcije – kako naša djetinja tako i djevojačka iskustva. U cjelini, Marijana Čanak svojim nesputanim jezikom ogoljava žensko tijelo i žensko biće. Veoma važnu ulogu u predstavljanju svih ženskih likova u pričama ima njihovo prilagođavanje tuđim pravilima, pogledima i načinima života. Bilo da je riječ o pogledu majke, prijateljice, supruga, svekra i tako dalje. Nadalje, njihove su karakterizacije potpomognute mizoginijom koja se ostvaruje u tome da su one često prijeteće za dom i porodicu – i kada krvare i kada ne krvare. Čanak u pričama – pored toga što vrlo realistično predstavlja ženska granična iskustva – uspješno raščlanjuje falogocentrične matrice te svojom knjigom ostavlja prostor za nova promišljanja koja će se odupirati opasnim i degradirajućim tradicionalnim tokovima” (Golijanin 2024).
RADOVI
KNJIGE:
Put od crvene cigle. Novi Sad: Bulevar Books; Sarajevo – Zagreb: Buybook, 2023 (zbirka priča).
Klara, Klarisa. Sarajevo – Zagreb: Buybook; Novi Sad: Bulevar Books, 2022 (roman).
Pramatere. Novi Sad: Zenit Books , 2019. Novi Sad: Bulevar Books, drugo prošireno izdanje, 2023 (zbirka priča).
Ulični prodavci ulica. Novi Sad: Prva knjiga Matice srpske, 2002 (kratka proza).
REFERENCE
Adilović, Emina. 2022. „Auditivni otpor arhetipskih maski”. Ženska čitaonica (kritika). P.E.N. Centar Bosne i Hercegovine: Web.
Babić, Dragan. 2023. „Blizanački diptih”. Politika. LXVI. 44: 5.
Golijanin, Ivana. 2024. „Na granici tijela”. Oslobođenje: Web.
Golijanin, Ivana. 2022. „O romanu Klara, Klarisa Marijane Čanak: Razlomljenosti ženskog bića”. Oslobođenje: Web.
Puljarević, Sašo. 2022. „Žena, majka, veštica”. Dunjalučar, magazin za filozofiju, kulturu i umjetnost: Web.
Popov Miletić, Andrea. 2024. „Elementi tabua, igre i magije u zbirci priča Put od crvene cigle Marijane Čanak”. Polja, 546: 154–160.
Sedlarević, Maja. 2020. „Pretkinje i naslednice u prozi Marijane Čanak”. Kultura, 169: 347–362.
Slavković, Stefan. 2023. „ Realno i onostrano tvore celinu”. NIN, 3767: 50–52.
Stojmenović, Violeta. 2023. „Ekopsihološka bajka”. Komunalinks: Web.
Svirčev, Žarka. 2023. „Potraga za pričom o ženskoj slobodi”. Vreme, 1673: 48–49.
INTERNET IZVORI
Intervjui:
Kad preuzmemo odgovornost za svoj život, pa nam više nije kriv ni Balkan, ni autoritarna baba, ni odsutni otac, to je dobra startna pozicija za promenu. (Džindo, Šejla. 2024. Buybook Newsletter).
Čitalac će bolje proći ako odgovore traži u knjizi, a ne od autora. (Krivokapić, Bojan. 2024. Oblakoder).
Marijana Čanak, spisateljica: Ka razumеvanju i poštovanju vitalnе snagе. (Burić, Igor. 2024. Dnevnik, 27543: 8).
Feministička bajka i nova poezija. (Ćirić, Saša. 2023. Gutenbergov odgovor. Radio Beograd 2.)
Intervju sa književnicom Marijanom Čanak: Odsečeni smo od ženske snage koja i danas trpi hrišćansku demonizaciju. (Dodig, Ana. 2023. Elle, mart 2023: 46–49).
Novi Sad: književni ili sasvim običan grad / Gost: Marijana Čanak. (Gvozden, Vladimir. 2023. Kulturne stanice.)
Marijana Čanak i roman Klara, Klarisa: Šta smo same sebi? (Parađanin, Iva. 2023. Buro247.)
Knjigofilija 20: Marijana Čanak. (Majstorović, Đorđe. 2022. Radio zajednice CK13).
Marijana Čanak, književnica: Književnost je za mene cilj i svrha. (Golijanin, Ivana. 2022. Knjižni blok u: Oslobođenje.)
Razgovor povod romana Klara Klarisa na Festivalu Bookstan u Sarajevu (Golijanin, Ivana 2022.)
Zlo je ako žena spozna sopstvenu snagu. (Radisavljević-Jočić, Gordana. 2020. Mediasfera.)
O stvaralaštvu Marijane Čanak:
Kulturni centar, nedeljni kulturni magazin. TV RTS 24. maj 2023. (Perišić, Igor. 2023. Osvrt na roman Klara, Klarisa).
Miracle, spotlight, and trepidation: women finalists on NIN award 2023. (Perić, Sanja. 2023. YuBiblioteka).
Performans, predstavljanje knjige Pramatere. (Đurić, Tanja i Mamužić, Zlatica. 2019. Zenit Books).
OSTALO
Čanak, Marijana. 2023. „Awakned” Balkan Bombshells: Contemporary women’s writing from Serbia and Montenegro, compiled and translated by Will Firth. London: Istros Books. (integralno izdanje pripovetke u prevodu na engleski)
Čanak, Marijana. 2021. Razmjena. Biber 04. Sarajevo – Beograd: Centar za nenasilnu akciju, 2021. (integralni tekst pripovetke).
Prevod proze „Razmjena” na albanski: Shkëmbimi pr. Qerim Ondozi, 2021. (integralno izdanje pripovetke u prevodu na albanski)
Čanak, Marijana. Četiri brazgotine na telu, jedna u zemlji. Nagrada za najbolju neobjavljenu savremenu pripovetku Laza K. Lazarević, Kulturni centar Šabac, 2019. (integralni tekst pripovetke)
Prevod pripovetke „Četiri brazgotine na telu, jedna u zemlji” na nemački: Vier Narben am Körper, eine unter der Erde, pr. Dénes Kobetits i Ivana Pajić, 2022. (integralno izdanje pripovetke u prevodu na nemački)
PRILOZI
- Prilog 1. Naslovnica knjige Put od crvene cigle u izdanju Bulevar Booksa. Dizajn: Pera Knežević.
- Prilog 2. Naslovnica knjige Put od crvene cigle u izdanju Buybooka. Dizajn: Pera Knežević.
- Prilog 3. Naslovnica knjige Pramatere, drugo prošireno izdanje, Bulevar Books. Dizajn: Pera Knežević.
- Prilog 4. Naslovnica knjige Klara, Klarisa, Bulevar Books. Dizajn: Srđan Đurđević.
- Prilog 5. Naslovnica knjige Klara, Klarisa, Buybook. Dizajn: Aleksandra Nina Knežević.
- Prilog 6. Naslovnica knjige Pramatere, Zenti Books. Dizajn: Mattter.
- Prilog 7. Naslovnica knjige Ulični prodavci ulica, Matica srpska: Likovno rešenje: Vladimir A. Milić.
FOTOGRAFIJA UMETNICE
- Marijana Čanak. Autor fotografije: Marko Cerovac.
ČLAN TIMA: | Jelena Milinković |
DATUM UNOSA GRAĐE: | 10. jun 2024. |